06.05.2017

1. Uluslararası Çizgi Film Festivali

1. Uluslararası Çizgi Film Festivali

Kaş-Kekova arasında bulunan Türkiye’nin ilk çizgi film okulu The Cartoon Mill, kuruluşunun ilk yılında Hindistan, İran ve Türkiye’nin animasyon sanatçılarının katılacağı 1. Uluslararası Çizgi Film Festivali’ni düzenliyor. 6-12 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek 1. Uluslararası Çizgi Film Festivali kapsamında şu etkinlikler yer alacak: Atölye Çalışmaları Çizgi Film Gösterimleri (Her akşam saat 20.00′de) Masal Dinletisi Oyuncak Yapım Atölyesi Çizgi Film Karekter Yarışması Ödül Töreni Çizgi Film Karakterleri Sergisi Çizgi Film Yapım Teknikleri Çizgi Film Tarihi Dünya çizgi film sanatına katkı sunmak amacıyla kurulan The Cartoon Mill çizgi film okulunda gerçekleşecek festivalin ilk konuğu Hindistan’ın tanınmış animasyon sanatçısı Prosenjit Gangulyi. Prosenjit Ganguly’nin festival kapsamında yapmayı planladığı çalışmalar ise şöyle:

1- Hindistan’da Animasyon Endüstrisi Üzerine Sunum

2- Çocuklarla (10-14 yaş) Animasyon Atölyesi: Stop motion animasyon tekniklerine giriş, bölgesel konularda çocuklar ile hikaye gelişimi ve çizgi film elde etmek için mekanizma kurmak konuları işlenecek (en fazla 15-20 çocukla gerçekleştirilecektir.)

3- Animasyon Eğitimine İlişkin Oturum: Bir medya okulu kurma ve müfredat geliştirme; endüstri ile işbirliği yapmak.

Stop Motion Mekan Tasarım Eğitimi Bir hafta sürecek uluslararası çizgi film festivali kapsamında 8-9 Mayıs tarihleri arasında ise Stop Motion tekniğinde kullanılmak üzere ahşap malzemelerle mekan tasarım eğitimi gerçekleşecek. “Stop motion nedir? Durağan 3 boyutlu objeleri hareket edermiş gibi gösteren bir animasyon türüdür. Kuklalar veya oyun hamuru ile yapılmış modeller kullanılır. Stop motion tekniği; kamerayı objeye karşı ayarlayıp tek kare çekip sonra objeyi biraz hareket ettirip yeni bir kare çekmek ve bunu tekrarlayarak animasyonu tamamlamaktır. Çekilen tek kare resimleri ardı ardına dizip (her saniye için 15-24 kare) oynatılması ile hareket elde edilir. Sahneler montajlanarak film tamamlanır. Bu işlemlerin çoğu çizgi film tekniği ile aynıdır.”

Katılım kontenjan ile sınırlıdır. Rezervasyon haricinde katılımcı alınmamaktadır.

Ne zaman: 6-12 Mayıs 2017

Nerede: The Cartoon Mill Çizgi Film Okulu