28.05.2018

13 Reasons Why Dizisine “Aile” Yasağı

Amerikalı aileler 13 Reasons Why’a Karşı

1995’te kurulan Parents Television Council (PTC), Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir oluşum. İnternet üzerinden yayımladığı yayınlarıyla televizyon programlarını çocukların gelişimine yararları ya da zararları yönleriyle değerlendiren PTA’nın şimdiki hedefindeki dizi 13 Reasons Why.

Netflix’in 13 Reasons Why dizisini iptal etmesi için ısrarcı olan PTA, diziyi “saatli bomba”ya benzeterek ikinci sezonun içeriğinin beklediklerinden daha kötü olduğunu savundu.

Dizinin zararlı içeriğinden dolayı Netflix’den kaldırılması gerektiğini söyleyen grubun başkanı Tim Winter, “Netflix bu diziyle gençler üzerinde adeta bir saatli bomba etkisi yaratıyor. İkinci sezon birinci sezondan da daha tehlikeli bir içeriğe sahip. Başroldeki karakterin intiharının üzerine daha farklı bir içerik beklentimiz vardı ancak dizi sadece umutsuzluğa sebep oluyor.” diyerek sözlerini sürdürdü.

PTA, 13 Reasons Why dizisinin gençleri umutsuzluğa sürüklediği, intihara özendirdiği için hiç de iyi bir dizi olmadığını öne sürüyor ve kaldırılmasını istiyor.