04.06.2017

15. New York Türk Film Festivali Başlıyor

New York, NY (11 Mart, 2016) – The American Turkish Society (ATS—Amerikan Türk Cemiyeti) tarafından düzenlenen 15. New York Türk Film Festivali, 31 Mart, Perşembe – 3 Nisan, Pazar 2016 tarihleri arasında School of Visual Arts Theatre’da gerçekleştirilecek. On beş sene boyunca 300’ü aşkın klasik ve çağdaş dönem uzun metraj, belgesel ve kısa filmi gösterime sokarak 25.000 üzerinde New York seyircisine Türkiye sinemasını tanıtan festivalin bu yılki programında yedi uzun metraj ve bir belgesel film yer alıyor.

Festivalin açılışı, 31 Mart Perşembe gecesi, Çağan Irmak’ın yeni filmi “Nadide Hayat” ile gerçekleşecek ve gösterim ardından filmin oyuncularından Yetkin Dikinciler ile bir söyleşi yapılacak. 1 Nisan, Cuma günü, ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz’un katılımı ile kendisinin yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu üstlendiği “Bulantı” filminin gösterimi ve sonrasında söyleşisi gerçekleşecek.

Türkiye’nin 2016 yılı Oscar adayı seçilen “Sivas”ın New York prömiyerinin gerçekleşeceği festivalde aynı zamanda, 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde dört dalda Altın Portakal almış olan “Sarmaşık”, dünya prömiyerini 65. Berlin Film Festivali’nde yapan “Kar Korsanları”, Fransa’nın 2016 Oscar adayı “Mustang”, “Limonata” ve “Motör”ün gösterimleri de gerçekleştirilecek. Yetkin Dikinciler ve Zeki Demirkubuz’un yanı sıra, Nadir Sarıbacak, Faruk Hacıhafızoğlu ve Cem Kaya’nın da katılacağı festivalde film gösterimleri öncesi resepsiyonlar ve söyleşiler yer alacak.

The American Turkish Soceiety Direktörü Marie Stewart, “Türk sanat ve kültürünü New York izleyicisi ile tanıştıran New York Türk Film Festivali oldukça değerli bir program. Türkiye’nin film endüstrisinin önemli örneklerini Türk ve Amerikalı sinemaseverler ile buluşturmanın heyecanı içindeyiz” diye konuştu.

1949 yılında kurulan The American Turkish Society (Amerikan Türk Cemiyeti – ATS), Amerika ile Türkiye arasındaki ekonomik, kültürel ve iş dünyası alanlarındaki bağları geliştirmek üzere Amerika’da faaliyet gösteren en köklü sivil toplum kuruluşu. ATS eğitim, kültürel alışveriş, hayırsever – insancıl aktiviteler ve network etkinlikleri aracılığı ile iki ülke arasında anlayış ve işbirliğini teşvik ediyor.