06.10.2017

16. Filmekimi Günlükleri – 7

Call Me By Your Name

Bir yaz tatilinde yaşanan cinsel uyanışlar, bir büyüme hikâyesi çerçevesinde dingin bir şekilde ele alınıyor. Guadagnino kedi olalı sonunda fare tutabiliyor. Çünkü filmografisindeki vasat ve altı filmlere göre üst seviye bir filme imza atıyor. Timothee Chamalat ve Armie Hammer oyunculuk anlamında karşılıklı döktürürlerken senaryonun metninin çok kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Yürek burkan finali ve Michael Stuhlbarg’ın baba rolünde son bölümde oğluyla konuştuğu bölümle hatırlanacak olan film izlenmeyi hak ediyor.

Haktan Kaan İÇEL

Yılın filmi etiketini gönül rahatlığıyla verebileceğimiz güzellikte ve etkileyicilikte olan Call Me by Your Name, iki başrol oyuncusunun müthiş kimyası ve doğallığıyla ezber bozan bir iş. Her anı doğa içinde ve müthiş görüntülerle kaplı olan filmin atmosferinin sizi etkilememesi bence mümkün değil. Detaylı senaryosuyla tüm yoğunluğu basit ama tam yerinde tercihlerle veren yönetmenin en iyi filmi diyebiliriz Call Me by Your Name’e.

Seçil TOPRAK

Jupüter’s Moon

White God ile hayvanseverlerin gönlünü fetheden yönetmen Mundruczo, bir mültecinin zülum hayatından msihe dönüşmesini anlatan tuhaf bir hikâyeye sahip diyebiliriz. Film mülteciyi başrole oturtturunca bu durumu anlatacak diye düşünmeyin. Sadece göstermekle yetinen yönetmen ne bir toplumsal eleştiri yapıyor, ne de mülteci sorununa dair bir şey deme gereği duyuyor. Hatta mültecileri terörist olarak gösterdiği bile söylenebilir. Neyse sözün özü yönetmenin derdi bu değil pek. Sarhoş edici bir görsel tasarım ve ustaca bir yönetmenlik şovu sergileyen Mundruczo, belli ki filmini stilize kılarak üstü örtülü bir şekilde Hollywood tayinini bekliyor. Düşünün film için hikâye bulmayı zorlamamış.

Haktan Kaan İÇEL

The Party

Sally Potter’ın bu kısa ama etkileyici filmi için Filmekimi’nin saklı hazinesi diyebiliriz. Oyuncu kadrosuna baktığımız zaman çok da saklı kalacağını sanmıyorum ama mütevazı anlatım biçimi ve teatral yapısıyla tercihiniz dışında kalabilir. Halbuki uzun koşuşturmacalar arasında durup bir nefes almak için harika bir seçenek The Party. Zamanlamaları, entelektüeller arasından seçtiği kahramanlarının günlük dertlere verdikleri tepkiler ile akılda kalıcı repliklere imza atan Potter’ın bu filmini kaçırmayın.

Seçil TOPRAK