02.05.2016

2014 Yazının Merakla Beklenen Filmleri

Her yıl yaz sıcakları ile sinema salonlarında da yabancı kökenli filmlerin fitili ateşlenir. Yazısız kuraldır, kış ve ilkbaharda Türk, yaz mevsiminde özellikle ABD kökenli filmler salonları işgal eder zira izleyicinin sinemaya gitme alışkanlıkları bu takvimin oluşmasına sebep olmuştur. ABD tarafında 2 Mayıs’ta “İnanılmaz Örümcek-Adam 2” ile resmen başlayan bu sezonda da geçen yıllardan aşağı kalmayan bol patlamalı, bol efektli ve bol yıldızlı filmler izleyeceğiz. Bu filmler içinde ön plana çıkan birkaçını mercek altına alalım dedik. 

Aa Above So Below

Korku olmadan yaz sezonu olmaz. Geçen yıl “Korku Seansı”nın elde ettiği başarının ardından bu yıl Paris’i mekan tutan bir korku filmi türün hayranlarını selamlıyor. İki arkeolog’un araştırmaları esnasında yaşadıklarını anlatan filmin oyuncuları da yönetmeni gibi ismi henüz geniş kitlelerce duyulmamış isimler. Yazın sıcağında serin karanlık salonlarda titremek isteyenler için daha ne olsun dedirten, afiş tasarımı ile de dikkat çeken filmin ne kadar iyi olduğunu bekleyip görelim.

Dawn of The Planet of The Apes

“Maymunlar Cehennemi” 2001 yılında Tim Burton önderliğinde yeniden uyarlanınca filmin hayranları kadar yeni nesil de heyecanlanmıştı lakin ortaya çıkan soğuk ve son derece basit sonuç hayal kırıklığından öte bir durum yaşatmamıştı. İki yıl evvelinde Fox elini taşın altına yeniden soktu ve hikayeyi bambaşka ellere teslim ederek yeni bir uyarlama yaptı. Hem gişe hem de eleştirel başarının ardından gelen devam filmine şaşıran var mı?

The Expendables 3

Bir sürü aktör küllerinden nasıl doğar? Eğer aralarından biri bunu daha önce başarmışsa diğerlerine de önderlik yaparak bunu yapar. Sylvester Stallone Rocky Balboa ile ringlere geri dönüp para da kazandırınca Hollywood ona yine kucak açtı ve pek çok projesi ardı ardına yeşil ışıkla sonuçlandı. Öyle ki The “Expendables” bu yıl ikinci devam filmine kavuşuyor. Kadro yine tam bir yıldızlar geçidi. Eski erkek işi has aksiyonu özleyenler için bu yılın tek alternatifi olan film bundan sonra devam edecek mi bitecek mi gişe sonuçlarına istinaden karar vereceğiz.

Planes: Fire and Rescue

Disney büyük bütçelerle de olsa (50 Milyon dolar civarı) video piyasası için animasyonlar üretmeye devam ediyor. Planes bunlardan biri iken verilen ani bir kararla vizyona sokuldu ve dünya çapında bütçesinin 2.5 katı kadar iş yapınca aradan bir buçuk yıl geçmeden devam filmini hemen hazır edip nişan bohçası misali ortaya attılar. Kahramanlarımız bu sefer yangın kurtarma ekibi olarak görev yapacak. Bu filmin de beğenileceğinden şüphemiz olmadığına göre gelecek yaz ya da sonbaharda bir Planes filmi daha izleriz gibime geliyor.

Sin City: A Dame to Die For

İşte tam bir yılan hikayesi! İlk filmin ardından kadroya yapılacak eklemeler ile iki yıl sonra devam filminin gösterime çıkacağını duyuran yapımcılar için zaman bizden farklı bir kritere göre ilerliyor olacak ki önce Angelina Jolie dahil olacağı için hamilelik vb süreçlerin bitmesi lazım diye oyalandık lakin yeni filmde Angelina Jolie yok! E o zaman bunca zamandır neyi bekledik biz? Bunun hesabını sormak demeyelim ama sonucunu görmek için de zaman giderek azalıyor. Bakalım bu yeni film ilk filmin bıraktığı mirası çarçur mu edecek yoksa hakkını vermekle yetinmeyip daha üst noktaya mı taşıyacak.

Jupiter Ascending

“Matrix” belki de tek atımlık kurşunları idi zira o filmin ardından ne yaptılarsa parlak çıkışın devamını getirmeyi başaramayan Wachowski’ler bu sefer yine bir bilim kurgu ile hayranlarını selamlıyor. Uzak galaksilerde geçen kahramanlık, aşk, aksiyon dolu yeni filmlerinde yapımcıların yüzü bir kez daha gülmez ise mevcut kredilerini tamamen tüketmiş olacaklarına inancımız sonsuz. Belki yollarına Bound gibi küçük bütçeli filmlerle devam etmeleri daha doğru olacak , kim bilir?