30.05.2017

2014’e Damgasını Vuracak Filmler

Malum sinema sezonu her sene Eylül’de açılır, en baba filmler, Oscar adayları Eylül’den sonra teker teker vizyona girerler. Bu sene de birbirinden güzel ve kaliteli yapımlar Eylül ayını beklediler vizyon için, şimdi 2014’e damgasını vuracak filmleri kısaca yazalım…

Birdman

Amores Rerros, 21 Grams ve Babel üçlemesiyle kendini Hollywood’a kabul ettiren Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez İnarritu’nun yönettiği film, bir zamanlar ikonik bir süper kahramanı canlandırmış bir aktörün hayatını anlatan bir kara komedi. İnarritu daha önceki filmlerinde göre çok farklı bir türde karşımza çıkıyor bu sefer. Filmin kadrosu da gayet başarılı, başta Edward Norton olmak üzere Zach Galifianakis, Michael Keaton, Emma Stone, Naomi Watts oynuyor, film şu an için çok erken olsa da Oscar tahminlerinde ilk sırada yer alıyor.

Foxcatcher

Capote ve Moneyball gibi gerçek hikayeleri sinemaya uyarlayan ve bu konuda gayet başarılı olan Bennett Miller bu sefer Foxcatcher ile karşımıza çıkıyor. Güreşte hem dünya hem de olimpiyat şampiyonu olan Mark ve Dave Schultz kardeşlerin hayatını anlatan bu film, kardeşlerin hayatının bir anda nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor. Schultz kardeşleri Channing Tatum ve Mark Ruffalo canlandırırken, Steve Carell, Sienna Miller, Vanessa Redgrave de onlara eşlik ediyor. 

Unbroken

Unbroken, In the Land of Blood and Honey filmiyle ilk yönetmenliğine imza atan ve bir ilk film için gayet başarılı olan Angelina Jolie’nin ikinci yönetmenlik deneyimi. ABD olimpiyat takımında da yarışan ve gayet başarılı olan Louis Zamperini’nin hayat hikayesinin anlatıldığı filmde, Zamperini’nin koşuculuktan II. Dünya Savaşı’nda tutsaklığa kadar giden acı hayat hikayesini izleyeceğiz. 

Boyhood

Before Sunrise, Before Sunset ve Before Midnight üçlemeleriyle sinema dünyasına harika 3 film kazandıran Richard Linklater 2014’e de Boyhood filmiyle damgasını vuracak gibi gözüküyor. Annesi ve babası boşanmış bir çocuğun 6 yaşından 18 yaşına kadar süren hayatını beyazperdeye yansıtan Linkater, bu süreçte yaşananları filmde bizlere çok iyi anlatıyor. Filmi 12 seneye yayarak çeken Linklater favori oyuncusu Ethan Hawke’ı bu filminde de baba olarak başrole koyuyor, anne rolünde ise Patricia Arquette’i izliyoruz.

Big Eyes

En son 2012’de film çekip 2013’ü pas geçerek hayranlarını üzen Tim Burton 2014’te bomba gibi bir filmle tekrar hayranlarının karşısına çıkıyor. Kendine has sinemasıyla çok farklı bir hayran kitlesine sahip olan Burton’un son filmi Big Eyes’ta Amerikalı ressam Margaret ve Walter Keane’in gerçek hikayeleri anlatılıyor. Amy Adams, Christoph Waltz, Jason Schwartzman’ın oynadığı film bu senenin merakla beklenen filmlerinden biri.

12345