02.06.2017

2014’ün Gözden Kaçan Filmleri

Weekend

Weekend

Gökhan GÖK

Weekend

Kabul etmek gerekir ki Başka Sinema’nın hayatımıza -kısıtlı bir alanda da olsa- girmesiyle birçok filmi vizyonda görme şansına sahip olduk. Hatta Başka Sinema Seçkisi DVD’leri sayesinde birçok filmin daha çok kişiye ulaştığını söyleyebiliriz. Yine de vizyon görmesine rağmen son yılların en çarpıcı filmlerinden olan Weekend’in birçok kişinin radarına girmemiş olması sebebiyle bu senenin en hakkı yenen filmi olduğunu düşünüyorum. Eşcinsel bir çiftin tanışması ve birlikte geçirdikleri bir hafta sonuna odaklanan film, klasik queer kalıplarının oldukça dışında içten bir samimiyet içeriyor. Modern bir Brief Encounter olduğunu düşündüğüm Weekend, konuya yaklaşımındaki hassasiyet ile de takdir edilmesi gereken bir film.

Jiao you (Sokak Köpekleri)

Tsai Ming-liang’ın genel izleyici için sabır isteyen ancak izleyicisini her daim ödüllendiren filmlerinden biri olan Sokak Köpekleri, Taipei sokaklarında yaşam mücadelesi veren üç kişilik evsiz bir aileyi merkezine alıyor. Ayaklı tabela olarak çalışan bir baba ve alışveriş merkezlerinde bedava yiyecek için dolaşan iki kardeşin minimalist hikâyesinde yönetmen duyguların üzerinde ısrarla duraklıyor. Filmin hiçbir anında taviz vermediği tavrı, umut ve yoksulluğa dair söylemi ve görsel tercihleri ile film, kentli karanlık bir masala dönüşüyor. If gösterimi sırasında birçok kişinin salonu terk ettiği ve maalesef vizyon da görmeyen film, sabırlı izleyici için bir sinema şaheseri. Sükûneti tedirgin edici bir boyuta taşıyan Sokak Köpekleri, son yıllarda izlediğimiz en etkili filmlerden birisi.

Mahi va Gorbeh (Balık ve Kedi)

Sinemanın heyecan verici, yenilikçi biçimini özleyenlerin çölde bir vaha bulmuş kadar sevinecekleri İran filmi Balık ve Kedi, 134 dakikalık tek bir plandan oluşuyor. Shahram Mokri’nin ikinci uzun metrajı kamp yapmaya giden bir grup üniversite öğrencisinin, restoranlarında insan eti servis ettiklerini öğrendiği gerçek bir olaydan esinleniyor. Zaman ve mekân olgusuyla ilişkisi, janrlar arasında gezinmesi, biçimsel meydan okuması ile hikâyenin metaforik yapısını başarıyla birleştiren film, benzerine çok nadir rastlayabileceğiz yapıbozumcu bir sinema vaat ediyor. If kapsamında Siyad ve Keşif ödülleri kazanan Balık ve Kedi sinemayla ilgilenen herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film olmasına rağmen maalesef kısıtlı sayıda izleyiciye ulaşmış durumda.