02.06.2017

2014’ün Gözden Kaçan Filmleri

The Broken Circle Breakdown

Hasan Nadir DERİN

2014 yılında gösterime giren filmler arasındaki kadri kıymeti bilinmemiş, gözden kaçmış filmler denince sadece seyirci rakamlarına baksak işimiz zordu. Ne de olsa eleştirmenlerin çok sevdiği Muhteşem Güzellik, Sen Şarkılarını Söyle ya da Köksüz gibi filmlerin seyirci rakamlarına baksaydık durum vahimdi (bu 3 filmin toplam seyircisi 30.000’i bulmuyor). Ama bu filmler öyle ya da böyle eleştirmenlerden takdir toplarken aslında kendi hedef kitlesine de ulaşan filmler oldu. Bir de daha fazla izleyici potansiyeli varken çeşitli nedenlerle buna ulaşamayan, eleştirmenler bazında da çok yankı uyandırmayan filmler vardı.

Kırımlı

Örneğin yılın son ayında gösterime giren Kırımlı. İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen bu film, senaryosundaki sıkıntılara rağmen temiz çekilmiş bir popüler sinema örneğiydi. Oyuncuları tanımasak teknik açıdan rahatlıkla yabancı bir film izlediğimizi sanabilirdik. Pek çok sorunu olsa da çeşitli açılardan benzer duyarlılıklara hitap eden Birleşen Gönüller, başka faktörlerin de etkisiyle 1.5 milyonun üzerinde bir seyirciye ulaşırken Kırımlı’nın 80.000 seyirciyi bile bulamaması düşündürücüydü. Arkasında daha güçlü bir marka olsaydı (mesela BKM) çok daha fazla kişiye ulaşacağı muhakkaktı.

Silsile

Bir geceye yayılan bir suç öyküsünü anlatırken işin içine sınıf çatışmasını da sokan Silsile de eleştirmenler tarafından çoğunlukla popüler sinema kulvarında sayılırken seyircilerin görmezden geldiği bir film oldu ve ancak 30.000 civarında seyirciye ulaştı. Hâlbuki o da özellikle yan karakterlerin başarısı ile türünün iyi örnekleri arasındaydı.

Panzehir

Panzehir için gözden kaçan film cümlesini kurabilir miyiz emin değilim. Bazı eleştirmenler tarafından yılın en iyi yerli filmi seçildiğini, o derece beğenmeseler bile özellikle B-sınıfı filmleri seven eleştirmenlerin değerini verdiğini atlamamalıyız. 100.000’e yakın seyirci de topladı ama yine de daha fazla seyirciye ulaşabileceğini düşündüğüm için listeye aldım. Çizgi roman estetiği ile aksiyonu birleştiren film, amaçladığı şeyi başardığı için takdir ettiğim bir yapım oldu. İlerleyen yıllarda kendisine has bir seyirci kitlesi oluşturacak belki de (olur olmaz her şeye kült denilmesini sevmediğim için o tabiri kullanmıyorum).

The Secret Life of Walter Mitty

Gelelim yabancı filmlere. Aslında Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (The Secret Life of Walter Mitty) için de benzer şeyleri söylemek mümkün. Bazı eleştirmenler değerini verdi ama hiç sevmeyenler, yılın kötüleri arasında sayanlar da oldu. Seyirci olarak da benzer şekilde 100.000 sınırına yaklaştı. Ancak bu film de hayalle gerçek arasındaki yapısı, keyifli hikâyesi içine doğru mesajlar koyması ile daha fazla ilgiyi hak ediyordu.

The Broken Circle Breakdown

Daha fazla ilgili hak eden diğer bir film de Kırık Çember (The Broken Circle Breakdown) idi. Yabancı dilde en iyi film Oscar’ına aday bir filme gözden kaçmış damgası vurmak doğru değil belki ama bir aşk hikâyesi ile birlikte seyircinin gözyaşlarını da harekete geçiren, bir yandan da çok iyi müzikler içeren bu film, çok daha fazla seyirciye ulaşabilirdi. Yerli bir film olsa ve yönetmen koltuğunda Çağan Irmak gibi bir isim otursa birkaç milyon seyirci toplardı.

The Two Faces of Janury

Bahsedeceğim son iki film için çok iyi filmler diyemem belki ama kişisel olarak yakınlık duyduğum, farklı nedenlerle daha fazla izlenmesini istediğim filmlerdi. Ocak Ayının İki Yüzü (The Two Faces of January), senaryosundaki ciddi sorunlara karşın yarattığı sağlam atmosfer, Hitchcock etkileri ve İstanbul’u iyi kullanması nedeniyle daha fazla seyirciyi hak ediyordu. Belki de tanıtımlarında İstanbul unsuru daha iyi kullanılmalıydı (bkz. Son Umut).

Dhoom: 3

Benim için senenin gizli zevklerinden birinden de bahsetmeden bitirmeyeyim. Evet, Dhoom: 3 için iyi film denemez belki. Film, her şeyi ile abartılıydı ama görkemli müzikallerden hoşlananlara da istediğini fazla fazla veriyordu. Belki de daha fazla seyirci çekseydi, bu sezon sinemalarımızda daha fazla Bollywood filmi görüyor olurduk.

Not: Gişe verileri için boxofficeturkiye sitesinden faydalanılmıştır.