02.06.2017

2014’ün Gözden Kaçan Filmleri

Michael Kohlhaas

Michael Kohlhaas

Bilgehan ARAS

The Secret Life of Walter Mitty

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı devrini tamamlamakta olan bir dünyaya fantastik ve duygusal dokunuşuyla övgüyü hak eden bir yapımdı. Ben Stiller’in hem yönetmen hem de oyuncu olarak böylesi komplike bir filmi çok iyi sürüklediğini düşünüyorum. Filmin o güzelim final  sahnesiyle bile, biz basın emekçilerini kutsayan bir tarafı vardı. Bu sene adından söz ettirdi ama yeterince de ilgi görmedi, görmeliydi.

Le Passé

Usta yönetmen Asghar Farhadi’nin bu filmi, İran sineması’ndan son yıllarda çıkan en güçlü yapımlardan biri hiç kuşkusuz. Gösterişe ya da abartıya mahal vermeden hayatın çıplak gerçekliliğini ve yaşanan gerilimleri çok çarpıcı bir şekilde ortaya koyan film, ilgi ve övgüyü hak ediyordu.

Michael Kohlhaas
Film, “adalet tecellisi”nin gerçekleşmemesini, seyirciyi ters köşeye yatırarak gösteren enfes bir dile sahipti. Bu çok katmanlı yapımı özümsediğinizde, kahramanımızın ölümüne giden yolun bizi de psikolojik olarak paralize ettiğini söylemek lazım. Mads Mikkelsen’in güçlü oyunculuğuyla şekillenen film Kuzey Avrupa ‘Wester’i olarak da kayıtlara geçmeli. Bu kadar güçlü yapısına rağmen film bizde pek ilgi ve hevesle karşılanmadı.