30.05.2017

2015 Yılının 6 Latin Filmi

2015’te öne çıkmalarının yanı sıra seçkide yer alan altı film aynı zamanda yönetmenlerin ilk uzun metrajlı yönetmenlik deneyimleri olma özelliğinde.  Halen Latin Amerika sinemasında nabzı tutan ve AFI (Amerikan Film Enstitüsü) tarafından gerçekleştirilen “Latin Amerika Film Festivali”, İspanya ve Portekiz’in katılımıyla her yıl Silver Spring Maryland’de gerçekleştiriliyor.

Bu yıl yirmi altıncı kez sinemaseverlerle buluşan festival, açılışını yönetmenliğini Israel Cárdenas ve Laura Amelia Guzmán ikilisinin yaptığı “Sand Dollars” ile Dominik Cumhuriyeti’nden yaptı. Yaşlı bir lezbiyeni canlandıran Geraldine Chaplin, yerel ve genç bir kadınla aşk üçgeni içinde bulur kendini. 7 Ekim’de “Trash” ile sonlanan festivalde, Brezilya’nın taşra bölgesinde çöplerin arasında yaşayan insanların hikâyesi beyazperdeye yansıdı. Geride bıraktığımız 34. İstanbul Film Festivali’nde izlediğimiz film, Brezilya’nın renkli dünyası içinde aralanmayan bir sistemi aralıyor. Festivalde yirmi ülkeden, kırktan fazla film gösteriliyor.

Latin Amerika sinemasında Arjantin gibi noktaları iyi filmler temsil ederken örneğin “El Cinco”, emekli bir futbolcu hakkında (Esteban Lamothe). Lakin bazı küçük ülkelerden daha güzel ve iyi dolulukta filmler çıkıyor. Örneğin; Kosta Rika’dan Paz Fábrega’nın büyüleyici romantiği “Viaje”. Ayrıca bu seneki iyi ganimette iki Guetemala filmi yer alıyor. Aşağıda bu festivalin ve bu yılki Latin Amerika sinemasının en iyi altı örneği yer alıyor: