01.05.2016

2015’in “En”leri

Yılın Filmleri

İyi kötü bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2015 yılı kimilerimiz için sinema açısından çok verimli geçti, kimilerimiz ise bu yılı biraz kurak buldu. Ancak ne olursa olsun her birimizin beğendiği, sevdiği, izlemekten belki de hiç bıkmayacağı filmler vardı 2015’te de. Dolayısıyla biz de 2015’in “en”lerini belirlemek istedik.

Paralel Sinema yazarları olarak 2015 yılını bir düşünelim, 2015 yılının filmleriyle bir hesaplaşalım dedik. İzlediğimiz filmleri hatırladık, yazdıklarımıza baktık, hafızamızı tazeledik ve gerek vizyon gerekse festivaller yoluyla izlediğimiz filmlerin bir dökümünü çıkardık. Sonra bu dökümü kategorilere ayırdık.

Filmleri iyi veya kötü bulabilir, çok sevip nefret de edebilirsiniz. Film karakterlerini kendinize yakın hissedebilir, bazen onlarla ağlayıp gülebilirsiniz. Belki de aralarından bazılarını nefretle anarsınız filmi izledikten sonra. Kimilerinin görselliği ilginizi çeker, kimi kostüm tasarımlarına hayran kalırsınız. İşte biz de her yılın sonunda yapılan geleneksel iyiler/kötüler sıralamalarının dışına da çıkıp kendimize birkaç kategori ekleme hakkı tanıdık ve ortaya bizce keyifli sıralamalar çıktı.

İlk önce 2015 yılı filmlerini bir video ile hatırlayalım sonra da yazarlarımızın büyük bir keyifle hazırladıkları listelerini inceleyelim: