27.12.2016

2017 Yılının En Çok Beklenen 100 Filmi

2016’nın sonlandırıp, yıl sonu en iyi, en kötü film listelerimizi yapıyorken yeni bir yıla da merhaba diyoruz. İzlediklerimizi sıralamak kadar takvime not almak da değerli. İşte 2017 yılında karşımıza çıkacak ve çok şey vadeden 100 film.

100. “Brawl In Cell Block 99”
Yönetmen: S. Craig Zahler (“Bone Tomahawk”)
Oyuncular: Vince Vaughn, Jennifer Carpenter, Don Johnson, Udo Kier, Marc Blucas

Eski bir boksörün uyuşturucu ticaretine bulaşıp, hapishaneye düşmesi sonucu; dövüş yeteneklerini, hayatını kurtarmak için kullanması konu ediliyor. Suç ve hapishane filmlerini sevenlerin, başrolde de Vince Vaugn olduğu düşünülürse kaçırmaması gereken bir film. Üstelik yönetmenin Bone Tomahawk filmi 2015 yılının sürprizi idi.

Yönetmen Zahler, oyuncularından üstün performanslar elde etme yeteneğine sahip. Gösterim tarihi henüz kesinleşmemek ile birlikte, TIFF  Toronto Geceyarısı Çılgınlığı bölümü için açılış filmi olabilir.

99. “Landline”
Yönetmen: Gillian Robespierre (“Obvious Child”)
Oyuncular: Jenny Slate, Abby Quinn, Edie Falco, Finn Wittrock, John Turturro

1995 yılında Manhattan’da üç kadın hem kendi aralarında hem de dış dünya ile olan ilişkilerini sorgulamakta…

Dört yıl önce Gillian Robespierre’in “Obvious Child” uzun zamandır izlediğimiz en iyi romantik komedilerden biri olma başarısını elde etti. O zamandan beri yeni bir çalışması olmayan yönetmen, bu yıl Sundance festivalinde Jenny Slate ile yine beraber çalıştığı filmi ile boy gösterecek. Cep telefonlarının ve sosyal medyanın olmadığı zamanlara giden filmin, duygusal ve nostaljik olarak seyirciyi tatmin edeceği aşikar.

İlk gösterimini Sundance Film Festivali’nde yapacak olan filmin, ilgi gören filmlerden olması bekleniyor.

98. “Redoubtable”
Yönetmen: Michel Hazanavicius (“The Artist”)
Oyuncular: Louis Garrel, Berenice Bejo, Stacy Martin, Gregory Gadeboise, Micha Lescot

Jean-Luc Godard’ın oyuncu Anne Wiazemsky ile ilişkisini anlatan film, Michel Hazanavicius “The Artist” ile elde ettiği estetik mükemmellik düşünülünce, seyirciyi heyecanlandırıyor. Anna Wiazemsky ve Godard ilişkisi gibi ilgi uyandırıcı konusu da cabası. Filmde Godard sinemasından izler de bulunur mu bilemiyoruz ama Cannes Film Festivali’nde olması muhtemel olan bu filmin, ilgi çekici olacağı kesin.

97. “The Coldest City”
Yönetmen: David Leitch (“John Wick”)
Oyuncular: Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman, Sofia Boutella, Toby Jones

Berlin Duvarının yıkılışından önceki akşam, MI6 ajanları gizli bir operasyon ile şimdiye kadar gizli operasyonlarda görev almış bir grup ajanı öldürme görevi almıştır. Ajan ajana kıyasıya bir savaş başlamak üzeredir.

Yönetmenin “John Wick” filmi en iyi yönetilmiş aksiyon filmlerinden biri olduğu düşünülürse, çizgi roman adaptasyonu da olan bu filmin retro bir ajan filmi olarak ilgi çekici olduğu kesin. Başrolde Charlize Theron ve kamerada Leitch varken, her açıdan dört gözle beklediğimiz filmlerden biri. Gösterim tarihi Temmuz ayı sonu olan film, durağan yaz aylarındaki vizyon tercihi ile yapımcıların filme olan güveninin de göstergesi.