17.01.2018

2017’nin En İyi Çıkış Yapan Yönetmenleri

Yılsonu yaklaştıkça yılın en iyi ve en kötü filmleri konuşuldu, listeler yapıldı. Birçok festival ödüllerini verdi ya da vermeye devam ediyor. Gözler yaklaşmakta olan Oscar törenine çevrildi. Peki, bu yılın çok konuşulan, sevilen, ödüllere boğulan filmlerin arkasındaki çiçeği burnunda yönetmenleri kimler? Henüz yolun başında olan yeni yetme yönetmenlerden tecrübeli olanlarına kadar adını 2017 yılına altın harflerle yazdıran on yönetmene bakalım mı?

1) Julia Ducournau – Grave  (Mezar)

Henüz ilk uzun metrajlı filminde adından hayli söz ettirmeyi başaran Ducournau, başta Cannes Film Festivali’nde aldığı Jüri Özel Ödülü olmak üzere adeta ödüllere boğuldu. Sıradışı bir büyüme hikâyesine imza atan Ducournau, birçok filme yaptığı gönderme ile sinefilliğine hayran bıraktığı gibi yarattığı baş döndüren atmosfer ile de yeteneğini konuşturdu. Bir kadın olarak da elbette feminist damarı epey kuvvetli bir iş yaptığını belirtmeye bile gerek yok diye düşünüyorum. Yılsonu listelerinde birçok sinemaseverin başköşesinde kendine yer bulan Raw’ın yaratıcısı Julia Ducournau’nun bir sonraki işini merak etmek bile tarif edilmez bir duygu olsa gerek hayranları için.

Filmin eleştirisine buradan ulaşabilirsiniz.

2) Jordan Peele – Get Out (Kapan)

Aslen oyuncu olan Peele,  ilk yönetmenlik denemesinde şaşılacak bir ilgiye ve beğeniye mazhar oldu. Özellikle güçlü senaryosuyla dikkatleri çeken Get Out, ABD’deki siyahilere yönelik ırkçılık üzerinden yarattığı alegori noktasında ise hayli şaşırtıcı olmayı başarıyor. Zira bugüne kadar birçok filmin temel meselesi olan ırkçılık hiç bu kadar farklı bir noktadan ele alınmamıştı belki de. Alışılagelmişten sıkılan seyirci ve eleştirmenlerin radarına giren filmiyle Jordan Peele, birçok festivalin yanında Oscar’a kadar tırmanmayı başardı aslında. Her ne kadar Oscar adayları henüz belli olmasa da bu gerçeği görmemek imkânsız. İlk film ile Oscar yarışına katılmak herkese nasip olmaz değil mi?

Filmin eleştirisine buradan ulaşabilirsiniz.

12345