09.02.2019

2019’da Geçen 9 Bilim Kurgu Filmi

The Island (2005)

Michael Bay’ın bilim kurgu gerilim filminde Ewan McGregor ve Scarlett Johansson 2019’da yaşadıkları dünyanın aslında organ toplama için tutuldukları bir hapishane olduğunu keşfeden iki klonu oynuyordu.

NEYİ DOĞRU BİLDİ? Filmin konsepti son derece uzak görünüyor olsa da bilim adamları hayvanları başarıyla klonladılar, bu yüzden birçok insan insan klonlamanın çok uzakta olmadığını düşünüyor. Organ toplama işine gelince, düşündüğünüzden çok daha gerçek.

Daybreakers (2009)

2019’da bir veba, dünya nüfusunun çoğunu vampirlere dönüştürmüştür. Kalan insanlar yakalanıp kanları için yetiştirilirken diğerleri hayatta kalmak için savaşmakta ve tedavi aramaktadır. Ethan Hawke ise bir vampir hematolog olarak filmin yıldızıdır.

NEYİ DOĞRU BİLDİ? Hawke’nin karakteri, insanların ve vampirlerin birlikte barış içinde yaşamalarını sağlayacak sentetik bir kan ikamesi yaratmaya çalışıyor. Gerçek dünyada ise sentetik kan araştırmaları, doğal afetler gibi acil durumlar sırasında toplumun kan bağışlarına bağımlılığını sınırlamak amacıyla on yıllardır devam etmekte.

The New Barbarians (1983)

Bu İtalyan bilim kurgu macerası, III. Dünya Savaşı ile birlikte medeniyetin ortadan kalkmasının sonrasında gerçekleşiyor. Hikaye, hayatta kalanları Tapınakçılar adında sadece deri giyen barbarlar çetesinden korumak için savaşan iki kahramanı konu ediniyor.

NEYİ DOĞRU BİLDİ? Filmin tahmin ettiği gibi, gezegen henüz vahşi çetelerle dolu çorak bir toprak haline gelmedi. Yine de görsel estetiğin bir bölümünü doğru bildiler. Filmdeki kostümler, moda haftası boyunca podyumlara dikkat çeken “Savaşçı Kadın” görünümüne şaşırtıcı bir benzerlik gösteriyor.

123