09.02.2019

2019’da Geçen 9 Bilim Kurgu Filmi

Steel Frontier (1995)

Kıyamet sonrası bir 2019’da, dünya kanunsuz, eski vahşi Batı tarzında bir yere dönmüştür. Yalnız bir silahşor uygarlığın düşüşünden kurtulanların yarattığı bir kasabayı işgal eden çöl haydutlarıyla savaşır.

NEYİ DOĞRU BİLDİ? Steel Frontier’in 2019 tasviri modern hayata gelince oldukça yanlış. Tek istisna ise güneş enerjisi. Filmin kahramanı, Yuma adlı bir silahşör, elektrikli motorsikletini şarj etmesi gerektiğinde, bunu güneş ışınlarını kullanan bir panele bağlayarak yapıyor. Tesla ve Solarcity birleşmesinde görüldüğü gibi, elektrikli araçlar için güneş enerjisiyle şarj, son on yılda fosil yakıtlara karşı popüler bir yeşil alternatif haline geldi.

Heatseeker (1995)

Bir siber teknoloji şirketinin kötü kalpli yöneticisi bir şampiyon bir kickboks dövüşçüsünü cyborg rakibi ile ölümcül bir dövüşe zorlar. Bunu da nişanlısını kaçırarak yapar.

NEYİ DOĞRU BİLDİ? İnsan-cyborg savaşları henüz gerçekleşmemiş olsa da, robot robota dövüşler yıllardır yapılıyor. Geleneksel Robot Savaşları ve ABD ile Japonya’nın robot dövüşleri bu kültürel olgunun en iyi örneklerinden bazıları.

2019, After the Fall of New York (1983)

Bir III. Dünya Savaşı’nın nükleer felaketi sonrası senaryosu daha. Bu felaket insanların üremesini engellediğinden, hayatta kalan iki kişi New York’un kalıntılarına gönderilir ve burada Dünya’da kalan tek doğurgan kadını kurtarmak için çetelerle savaşırlar.

NEYİ DOĞRU BİLDİ? Çok değil. Film çok daha küçük bir bütçeyle de olsa Escape From New York ve Mad Max’tan resmen “ödünç alıyor”. 2019’da dünyayı betimlemesi çok özgün değil ya da doğru değil. Ancak günümüzde bilim, radyasyonun hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlığı etkileyebileceğini kanıtlamıştır.

Kaynak: ultimateclassicrock.com

123