20.08.2020

2019’un Merakla Beklediğimiz Filmleri

Pera Sinema olarak yeni bir sinema yılında yolunu gözlediğimiz filmleri bir araya getirmek istedik. Hem Yeni filmlere şöyle bir bakmak hem de sevdiğimiz, takip ettiğimiz yönetmenlerin, oyuncuların yeni işlerinin nasıl olabileceğini düşünmek sinemaseverler için yeni bir sinema yılını karşılamanın en güzel yönlerinen… Biz de sinema yazarı arkadaşlarımızla bir araya gelip 2019’da merakla beklediğimiz filmleri bir araya getirdik. Hepimiz kendi kişisel listelerimizi, kendi gerekçelerimizle birlikte oluşturduk. Tabii ki kesişen filmler de oldu hatta belki de şu an bu satırları okuyan sizlerin aklına belki de ilk sırada gelecek olan film Once Upon A Time in Hollywood çoğumuzun listesinde ortak kümeyi oluşturdu bile diyebiliriz.

Sözü fazla uzatmadan sizleri “2019’un Merakla Beklediğimiz Filmleri” dosyamızı keyifle okumaya davet ediyoruz.

Dosyamıza katılım sağlayan tüm sinema yazarı arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Ali Hakan

Öncelikle bana gençlik günlerimi hatırlattığı için iki filmin yeri ayrı olmalı: Top Gun 2 ve Terminator 6

İki devam filmi daha var, öncekilerden hoşlandığım için ağzım sulanarak bekliyorum: Zombieland 2 ve John Wick 3

Tabii ki ilk bakışta oyuncuları, yönetmeni ve senaryosu ilgilendiriyor beni, ama bu yıl merakla beklediklerimde de hep yıldızlar oynamış valla: Quentin Tarantino’nun yönetip Brad Pitt, Leonardo DiCaprio, Al Pacino, Kurt Russell, Dakota Fanning ve Margot Robbie’nin oynadığı Once Upon a Time in Hollywood, Ang Lee’nin yönetip Will Smith ve Clive Owen’ın oynadığı Gemini Man, John Crowley’nin yönetip Nicole Kidman ve Sarah Paulson’ın oynadığı Goldfinch, Jonathan Levine’in yönetip Charlize Theron ve Seth Rogen’ın oynadığı Flarsky, Tom Hanks ve Elisabeth Shue’nun oynadığı Greyhound, Melissa McCarthy ve Elisabeth Moss’un oynadığı The Kitchen…

Burak Alıcı

Once Upon a Time in Hollywood

Quentin Tarantino ismi her zaman heyecanlandırır. Yazarlığı ve yönetmeliği yaptığı Once Upon a Time in Hollywood filminde yönetmen 60’ların sonunda Los Angeles’a uzanıp bir aktör ve dublörü üzerinden kuruyor filmin hikâyesini. Kadroda Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino, Kurt Russell gibi isimler olunca haliyle beklenti iki katına çıkıyor. Tarantino’nun nasıl bir dönem filmi çektiği ise ayrı bir merak konusu. Film vizyon tarihi 23 Ağustos 2019 olarak belirlenmiş durumda. O zamana kadar Tarantino’nun filmografisi yeniden gözden geçirmekle yetineceğiz.

The Dead Dont Die

Sinemanın şairi Jim Jarmusch’un yeni filmi bir zombi komedisi, “The Dead Dont Die” Farklı türlerde çektiği filmlerinde işlediği özgün temalarla seyrine doyulmaz işler çıkaran Jarmusch, bakalım komedi hatta zombi komedisi türüne nasıl bir sihirli dokunuş yapacak. Filmin oyuncu kadrosunda yönetmenle çalışmasına aşina olduğumuz Tilda Swinton, Bill Murray, Steve Buscemi gibi isimlerinin yanı sıra Paterson’da izlediğimiz Adam Driver ve sürpriz bir isim olarak Selena Gomez dikkat çekiyor. Gösterim tarihi ise henüz netleşmedi.

The Irishman

Uzun yıllardır beklenen film sonunda bu yıl vizyonda olacak. Seksenine merdiven dayayan efsane yönetmen Martin Scorsese’den biyografik bir suç filmi izleyeceğiz. Suç filmlerinin ustası yönetmen dışında, Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Harvey Keitel aktörler de işin içinde olunca kalitenin zirveye çıkacağı muhakkak. Robert De Niro mu Al Pacino mu? Hangisi daha iyi tartışmaları süredursun on yıl sonra ikiliyi perdede yeniden beraber görme şansına erişeceğiz. Belki de son kez yaşayan efsaneler Scorsese, De Niro ve Pacino buluşmuş olacaklar. Saygıyla bekliyoruz. Netflix’te gösterilecek filmin yayın tarihi henüz belli değil.