10.03.2021

27. İFSAK Kısa Film Festivali’nden Kısa Kısa – 2

Devam etmekte olan 27. İFSAK Kısa Film Festivali kapsamında gösterilen filmlere değineceğimiz yazımızın ilk bölümünde “canlandırmalar” yer alıyor

İlk bölümümüz olan belgeseller ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: 27. İFSAK Kısa Film Festivali’nden Kısa Kısa – 1

Canlandırmalar bölümünde öne çıkan üç filme değineceğiz bu yazımızda: İğne, Bitcoin’i Olan Rakun ve Yüz Yüze.

İğne

Yönetmen: Ceylan Beyoğlu

Ömrünü sevdiklerini aramaya adayan, onlardan bir haber almak, cansız bedenlerini dahi bulmak umuduyla yola çıkan Cumartesi Anneleri… İğne, işte bu kadınlara adanan, çok etkileyici bir kısa canlandırma.

Diyalogsuz ilerleyen bu başarılı kısa filmde, çizgiler tüm derdini anlatıyor izleyene. Ses olarak sadece sokak gürültüsü ve yerinde kullanılan bir müzik duyuyoruz. Filmin sonunda da Orhan Veli’nin harika dizeleri müthiş bir sesten kulağımıza çalınıyor.

Film boyunca bir fotoğraf ile simgeleştirilen arayış, arayışla birlikte gözümüzün önüne serilen bürokratik engeller, hüzün ve umutsuzluk yer yer kırmızı renginin kullanımı ve iğne metaforuyla çarpıcı hale getirilmiş. İğnenin acıtması ama yeri geldiğinde de sökükleri dikmesi gibi parçalanan görüntüleri birleştirmesi çok iyi kullanılmış. Bu filme mutlaka bir şans verin.

Bitcoin’i Olan Rakun

Yönetmen: Serdar Çotuk

Sıkış tepiş bir asansör, bir rakun ve onun Bitcoin’i…

Evet, karşımızda tam da böyle ifade edilebilecek bir kısa canlandırma var. Tek mekânda geçen filmde mekânımız bir asansör ve başkahramanımız da bir rakun. Bu, hem şaşırtmacalı hem de eğlenceli bir kısa film. Yaklaşık üç dakika süren bu kısa animasyonu izlerken aklınıza Buz Çağı (Ice Age) filmi gelebilir. Tıpkı orada yer alan ve aslında filmden bağımsız bir görüntü sunan Scrat’ı hatırlayabilirsiniz Bitcoin’i olan Rakun‘u izlerken.

Serdar Çotuk‘un bu eğlenceli animasyonu, sonundaki şaşırtmacasıyla da filmin komik havasını daha belirgin hale getiriyor.

Yüz Yüze

Yönetmen: Birnur Karatimur Çutsay

“Yansıttığımız biçim doğrultusunda yaşanır her şey. Gerçek yüzümüzü yansıtmak çözümdür aslında…”

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü öğretim üyesi olan Birnur Karatimur Çutsay imzalı Yüz Yüze, deneysel anlatımıyla ve kullandığı ayna metaforuyla ilgi çeken bir kısa canlandırma. “Elsaesser ve Hagener’e göre, aynaya bakmak kişinin kendi iç benliğine açılan bir pencere olarak kendi yüzüyle karşılaşmasını zorunlu kılar.”* buna göre de yönetmenler genellikle kişinin kendiyle yüzleştiğini göstermek ve kişinin kendi iç dünyasını somutlaştırmak için genellikle ayna metaforunu kulanırlar. Bu kısa canlandırmada da aynanın böyle bir kullanımı söz konusu. Filmin sonunda kendi kendiyle yüz yüze gelen başkahramanın kendi yüzünü bulması bir bakıma kendine kavuşmasını da simgeliyor.

Yaklaşık beş dakika süren bu kısa filme bir şans verin.

*Dilek Ulusal, “Modern İran Sineması’nda Ayna Metaforunun Kullanımı”, https://www.sosyalarastirmalar.com/cilt11/sayi58_pdf/6iksisat_kamu_isletme_turizm/ulusal_dilek.pdf