23.04.2017

28. AUFF Günlükleri #2

Paris, Texas

28. Ankara Film Festivali sayesinde perdede izleme şansı bulduğumuz Win Wenders klasiği Paris, Texas sinemada deneyimlenmesi gereken filmlerden biri olduğunu gösterdi. Filmdeki renk kullanımı ve fotoğraf olarak bile anlamı olan manzara ve sahneler filmi izleyen birine bile farklı bir deneyim yaşattı. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve FIPRESCI ödüllerini kazanan filme aynı yarışmada bir de jüri özel ödülü verilmişti. Wim Wenders’ın başyapıtı olarak gösterilen Paris, Texas şanslı Ankara izleyicileri için nostaljik bir deneyim oldu.

Smiles of a Summer Night

Bergman’ın 1955’te çekilen filmini perdede izlemek başlı başına büyük bir olay. Smiles of a Summer Night “bildiğimiz” Bergman filmlerinden biraz farklı bir eser. Usta yönetmenin Amerikan komedilerine özendiğini hissettiren filmi Bergman’ın çektiğini bilmeyen biri yönetmen tahmini olarak Otto Preminger gibi bir ismi söyleyebilir. 1956’da Cannes’da en iyi komedi ödülünü alan film kadın – erkek ilişkileri üzerine eğlenceli bir eser.

La Bande Des Quatre

Fransız Yeni Dalga’sının en önemli temsilcilerinden Jacques Rivette’in 1989 yapımı eseri La Bande Des Quatre, tiyatro okulunda eğitim gören ve aynı evde yaşayan kadınların yaşamlarına odaklanıyor. Bir süre sonra yaptıkları rollerle gerçek kişiliklerinin iç içe girdiği film ortaya çıkan bir gizemle birlikte boyut atlıyor. Rivette’in son dönem işlerinden biri olsa da zamanında birçok övgü aldı.