12.12.2018

29. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali: “Kısaca Dünya”

Kısaca Dünya

29. İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali 14 Aralık’ta başlıyor. Bu yılKısaca Dünya sloganıyla yola çıkan festival 21 Aralık’a kadar Fransız Kültür Merkezi ve İtalyan Kültür Merkezi’nde kısa film meraklılarını dünyanın farklı ülkelerinde yapılmış kısa filmlerle buluşturacak.   

Festivalin tarihçesine kısaca bakacak olursak, festivalin 1978 yılında bir grup genç tarafından ulusal alanda başlatıldığını görüyoruz. Bu dönemde programda sadece ulusal kısa filmlere yer verilmiş. Yıllar içinde görülen yoğun ilgi ile 1988 yılında festival uluslararası bir kimliğe bürünerek dünyanın farklı ülkelerinden kısa film örneklerini izleyiciler ile buluşturmuştur. Film gösterimlerinin ücretsiz yapıldığı festival tam anlamıyla kısa filme ve kısa film yapmak isteyenlere bir destek ortamı oluşturmaktadır. Bugüne kadar altı bin civarında kısa film ve binden fazla yabancı konuk festival aracılığı ile ülkemizdeki kısa film meraklıları ile buluşmuştur.

Festival posteri

Festivalin ulusal bölümünde kurmaca, belgesel, canlandırma ve deneysel kategorisinde yarışma düzenlenmektedir. Bu yıl filmleri değerlendiren Ulusal YarışmaSeçici Kurulu, yönetmen Selim Demirdelen, oyuncu Nalan Kuruçim, sinema yazarı Cem Altınsaray , oyuncu Tülin Özen ve Belgesel Film Yönetmeni ve KültürÜniversitesi hocalarından  Dr. Nagihan Çakar Bikiç’den oluşmuştur.

Sonuçlar  21 Aralık 2018 günü saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek kapanış töreninde açıklanacak ve ödüller  sahiplerini bulacaktır.

Yüz seksen beş filmin gösterileceği festivalde filmler Fransız KültürMerkezi-Taksim ve İstanbul İtalyan Kültür Merkezi-Tepebaşı sinema salonlarında her gün saat 13.00, 15.00, 17.00 ve 19.00 olmak üzere dört seansta izleyiciyle buluşacaktır .

Festivalin zengin programda Fransa’dan Almanya’ya, İspanya’dan Brezilya’ya, İran’dan  İrlanda’ya, Yeni Zelanda’dan Macaristan’a dünyanın farklı coğrafyalarından, birbirinden farklı kültürlerinden kısa filmleri içeren çoğunluğu uluslararası festivallerde gösterilmiş, yarışmalarda ödüller almış kısa filmler yer almakta.

Festivale katılım ücretsizdir.

Daha fazla bilgi ve gösterim programı için festivalin web sayfasına bakmayı unutmayın. www.istanbulfilmfestival.com