30.05.2017

300: Bir İmparatorluğun Yükselişi

Bundan sekiz yıl önce Zack Synder bir film yaptı ve aksiyon sinemasına bir fenomen yarattı: ‘300 Spartalı’. Yönetmenin, dönemine göre çok iyi efeklerle çektiği bu film hala hayranları tarafından sıkca anılır. Orijinal adı 300 olan filmin devamı niteliğindeki ‘300: Bir İmparatorluğun Yükselişi (300: Rise of an Empire)’ bu haftasonu Türkiye’de vizyona giriyor.

Bir İmparatorluğun Yükselişi, 300 Spartalı ile aynı zamanda geçiyor ve Persler ile Atinalılar arasında geçen Artemis Savaşını anlatıyor. Kral Leonidas, 300 özel muhafızıyla karadan ilerleyen Pers ordusuyla savaştığı sırada, Pers donanmasının yarattığı tehlikeye karşı savunmaya geçen Atina donanmasının mücadelesini izliyoruz. Maraton Savaşı’ndan başlayarak, Pers kralı Xerxes’in ve Artemisia’nın hikayesini de filmle birlikte öğreniyoruz. Üçüncü bir devam filmine açık sona doğru ilerlerken siyasi çekişmeler ve taktikler çok büyük rol oynuyor.

Filmimiz, 300 Spartalı’ya birçok yerde göndermeler yaparak fenomeni yaşatıyor ve önüne geçmek gibi bir niyet gütmüyor. 300 Spartalı’da bir kara savaşı izlemiştik oysa bu sefer Ege Denizi’nde iki donanmanın karşı karşıya gelişine şahit oluyoruz. Filmin başrollerini Artemis rolüyle Eva Green ve Themistokles rolüyle Sullivan Stepleton paylaşıyor ve ikisi de rollerinin hakkını veriyor.

300: Bir İmparatorluğun Yükselişi filminin senaryosu her ne kadar onun elinden çıksa da yönetmen koltuğunda bu sefer Zack Synder oturmuyor. Noam Murro’nun yönettiği film, hayranlarına bütün beklentilerini karşılayacaktır. Savaş sahnelerinin bolluğu ve üst düzey görsel kalite, izlerken oldukça keyif veriyor. 3 boyutlu olarak vizyona girecek olan filmin çok kaliteli üç boyutlu efektlere sahip olduğunu da eklemek gerek. Çekim teknikleri ve bu kaliteli efektlere 3 boyut teknolojisinin de çok iyi kullanıldığını eklersek, bu tarz bir filmden aradığınız her şeyi size sunuyor. Eğer ki, bu tarz tarihi aksiyon filmlerinin hayranıysanız ‘300: Bir İmparatorluğun Yükselişi’ tam size göre…

Tolga Demir.