10.04.2018

37. İFF Her Seansa Bir Öneri – 11 Nisan

11:00 Sashishi Deda / Korkunç Anne – Atlas

Çiçek İstemez seçkisinin önemli filmlerinden Scary Mother 50’li yaşlarında, yıllarca aile yaşamı yüzünden bastırdığı yazarlık tutkusunun peşinden gitmesini konu alıyor. Manana adındaki bu kadın yazmak için günlük yaşamından ve zihinsel sağlığından fedakarlıklar verirken kendini soyutladığı dünya ise üstüne üşüşmektedir.

27 yaşındaki Gürcü yönetmen Ana Urushadze’nin ilk filmi ve bir ilk filmden beklenmeyecek düzeyde enteresan bir sinema dili var karşımızda. Kurmaca ile otobiyografi arasında keşfedilmemiş bir yazın türüne değinen film sona doğru kendini izleyiciye açıklama kolaycılığına kaçmasa etkisi daha çarpıcı olabilirdi.

 

13:30 Hjertestart / Kendine İyi Bak – City’s

Bir deniz platformunda petrol işçisi olarak çalışan Kjetil, karısının ölümünden sonra evlat edindiği oğlu Daniel ile ilişki kurmakta zorlanmaya başlar. Büyük bir çaresizlik içinde, oğlunu doğduğu Kolombiya’ya getiren adam, çocuğun biyolojik annesini aramaya koyulur. Norveçli yönetmen Arild Andresen, travmayla zedelenmiş bir baba-oğul ilişkisini odağına alırken, meselesini yalnızlık üzerine kuruyor. Kristoffer Joner’ın başroldeki kusursuz performansından gücünü alan film, baba-oğlun birbirlerinden ve ülkelerinden “uzakta” oluşlarını da ele alan oldukça çarpıcı bir dram.

 

16:00 C’est La Vie!  / Düğünümüz Var – Atlas

21. yüzyılda Fransız sinemasının en çok gişe başarısı getiren filmlerinden Intouchables’ın yönetmen koltuğundaki ikili Olivier Nakache –  Eric Toledano’nun yeni filmi Düğünümüz Var, düğün organizasyonlarının görünmeyen yüzüne kapı aralıyor. Organizatörlerin hazırlıklarına, düğün boyunca yaşadıklarına odaklanıyor. 17. yüzyıl sarayında gerçekleşecek düğünle organizatör kariyerine nokta koymayı düşünen Max’in yaşadıklarının anlatıldığı film izleyici için keyifli bir festival önerisi.

19:00 Claire’s Camera / Claire’in Kamerası – Rexx

Güney Kore sinemasının Woody Allen’ı, her seneye 2-3 film sığdıran yönetmen Hong Sang-soo’nun filmi Claire’s Camera, Cannes Film Festivali sırasında tanışan iki kadının  öyküsü. Açılışını Cannes Film Festivali’nde yaptı. Isabelle Huppert’ı 6 sene sonra yeniden bir Hong Sang-soo filminde görüyoruz.

 

21:30 Disobediance / İtaatsizlik – Rexx

Yaklaşık iki ay önce Muhteşem Kadın filmiyle En İyi Yabancı Film dalında oscar alan yönetmen Sebastián Lelio’nun yeni filmi İtaatsizlik,  baş rollerinde Rachel Weisz ve Rachel McAdams’ın yer aldığı ve din, dinin toplum üzerindeki baskısı altında filizlenen bir “yasak aşkı” anlatıyor.