12.04.2018

37. İFF Her Seansa Bir Öneri – 12 Nisan

11:00 Alanis – City’s

Festivalin Çiçek İstemez seçkisinde yer alan Alanis, seks işçisi bir kadının hayata tutunma öyküsü. Alanis rolündeki Sofía Gala Castiglione’nin gerçek oğluyla ilişkisi filmin atmosferine büyük katkı sağlıyor. Buenos Aires’te geçen öykü gerçekçi yaklaşımıyla izleyiciyi yakalıyor.

 

13:30 Daughter of the Nile / Nil’in Kızı – Atlas

Tayvanlı yönetmen Hou Hsiao-hsien 1987 yapımı filmi Nil’in Kızı restorasyonlu versiyonuyla festivalin Gömülü Hazineler seçkisinde. A City of Sadness, Millennium Mambo, Goodbye South, Goodbye gibi filmlerinden önce çektiği bu yapım kariyerinin zirvesine dair ilk ışıkları barındırıyor.

 

16:00 The Bride Wore Black / Siyah Gelinlik – Beyoğlu

Fransız Yeni Dalga’nın sembol yönetmenlerinden François Truffaut’nun hayranı olduğu Hitchcock’a saygı duruşu niteliğindeki filmi Siyah Gelinlik, düğün günü kocasını öldüren beş katilin izini süren ve yalnızca siyah ya da beyaz giyinen bir kadının hikâyesini anlatıyor. 2006’da İstanbul Film Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü alan efsane oyuncu Jeanne Moreau anısına gösterilen film cinemania seçkisinde yer alıyor.

 

19:00 Black Tide / Siyah Nehir – Atlas

yönetmen Erick Zonca’nın Wisdom of the Crowd dizisinin senaristi Dror Mishani’nin romanından uyarladığı Siyah Nehir, hareketli bir polisiye.

Arnault ailesinin ergen oğlu Dany ortadan kaybolur. Çocuğun eski öğretmeni Bay Bellaile, durumu öğrenince polise gider ve vakaya bakan bıkkın komiser Visconti’ye işbirliği yapmayı teklif eder.

Vincent Cassel, Sandrine Kiberlain ve Romain Duris’li sağlam kadrosuyla Siyah Nehir, hem polisiye hem aile trajedisi türlerini bir uyuşturucu mafyası hikâyesinde bir araya getiriyor.

 

21:30 Shut Up and Play the Piano / Çeneni Kapa ve Piyano Çal – Atlas

Dünya prömiyerini Şubat ayında Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde yapan Çeneni Kapa ve Piyano Çal, indie müzik dünyasının en nevi şahsına münhasır piyanistlerinden biri olan Chilly Gonzales’in müzikal yolculuğunun izlerini sürüyor.