08.04.2018

37. İFF Her Seansa Bir Öneri – 9 Nisan

11:00 Carré 35 / Parsel 35 – Rexx

Fransız sinemasının tanınan yüzlerinden Éric Caravaca’nın yönetmenliğini yaptığı Parsel 35, Caravaca’nın kendi aile yaşamına mercek tuttuğu, oldukça dürüst bir belgesel. Yapı itibariyle Sarah Polley’nin Stories We Tell adlı belgeselini andıran Parsel 35, Caravaca’nın yaşamının uzunca bir süresi haberdar olmadığı, doğumundan önce 3 yaşındayken ölen ablasının gizemini konu ediniyor. Ailesinin örtbas ettiği bu ölümün üstüne giderek bir anlamda belgeleyen Caravaca ailesiyle hesaplaşıyor.

 

13:30 Severina – Zorlu

Kitapçı ile kitap hırsızının garip yakınlaşmasını konu alan Severina, bir aşk filmi olmasının yanında edebiyatı da öznesi olarak seçiyor. Klasik anlatının ötesine geçen bu Güney Amerika filmi, öğleden sonrayı festivalde geçirmek isteyen çiftler ve aşka inanan yalnızlar için enfes bir seçenek.

 

16:00 Charleston – Zorlu

Ülkemizdeki tüm film festivalleri istila eden Rumen sineması başrolde. Rumen sinema yazarı Andrei Cretulescu’nun ilk uzun metraj filmi Charleston, ölen karısının yasını karısının aşığıyla birlikte tutan bir adamı konu edinen garip bir öyküye sahip. Kara komedinin iyi örneklerinden gösterilen film Rumen sinemasına gözümüz kapalı güvenmemiz gerektiğini bir kez daha gösterecek gibi.

 

19:00 Madeline’s Madeline / Madeline Madeline’i Oynuyor – Atlas

Berlin Film Festivali’nde izleyicilerden heyecan verici tepkiler alan film, festivalin gala bölümünde yer almayan en iddialı yapımı olabilir. 17 yaşındaki Madeline’in kendini aradığı bu büyüme hikâyesi izlenmeden festivali kapatmak büyük bir kayıp olacaktır.

 

21:30 Khook / Domuz – Beyoğlu

İran’dan sıradışı bir seri katil öyküsü. Hasan, ülkesinde ambargolu olduğu için yıllardır film çekemeyen bir yönetmendir. Ülkedeki sektöre düşman, yönetmenleri bir bir öldüren seri katil dahi Hasan’ı ciddiye almaz. Ancak bir yanlış anlaşılma sonucu Hasan tüm bu cinayetlerin zanlısı konumuna düşüyor. Başta İran ve İran’daki sinema yapısı olmak üzere tüm “sektöre” mesajlar barındıran bu kapkara komedi Antidepresan seçkisinin öne çıkan filmlerinden.