23.03.2018

37. İstanbul Film Festivali’nde Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

Haktan Kaan İÇEL

You Were Really Never Here

Uzun zamandır bu filme hasretiniz. Sonunda bir sevgiliyle buluşmak gibi olacak. Joaquin Phoenix ve Lynne Ramsay’in etkileyici performansları sayesinde muhtemelen yıl sonu listelerinde bolca göreceğimiz bir film olacaktır.

Transit

Petzold’un her filminde izleyicileri duygusal dehlizlere hapseden sinemasından dolayı Transit’i de oldukça merak ediyorum. Barbara ve Phoenix ile iyice yükselen ivmesi bu filmle de umarım devam eder.

Love Me Not

Miss Violence ile iyice merak unsuruna dönüşen Yunan yönetmen, pek bir yerde gösterilmeyen Jim Carrey’li geriliminin kayıplara karışması sonucunda kendini o kadar özletti ki, ancak bu filmle hasret giderebiliriz gibi görünüyor.

Good Manners

Hem lezbiyen filmi, hem kurtkadın hikayesi, hem de müzikal!!! Böyle bir sentezi zor bulabiliriz. Brezilya sinemasından pek de görülmemiş örnekle karşılaşmak, geçen senenin keşif filmlerinden Lure filmi gibi bir filmi deneyimlemek gibi olacaktır. Tam bir keşif filmi!

Mug

Beden filmiyle Berlin’den en iyi yönetmen ödülü almasıyla dikkatleri üzerine çeken yönetmen Szumowska, Mug ile kimlik sorunları ve toplum eleştirisi yapmaya devam ediyor. Açıkçası bana konusu itibariyle Antonioni filmlerini hatırlatan bir film olduğundan merak doruklara ulaştı.