23.03.2018

37. İstanbul Film Festivali’nde Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

İbrahim TOSYALI

Köpek Adası / Isle of Dogs

Bana sinemayı sevdiren adamın yeni filmini beyaz perdede izleyecek olmak yeterli bir motivasyonken üstüne Berlin’den gelen en iyi yönetmen ödülü ve Wes Anderson’ın en politik filmi eleştirileri beklentiyi daha da arttırdı. 2009’da çektiği Fantastic Mr. Fox’tan 9 sene sonra yeniden stop-motion’a dönen yönetmen tekdüzeleşen Amerikan sinemasında kendi çizgisinden gitmeye iyi ki de devam ediyor.

Liquid Sky

Festivalin gömülü hazineler bölümünde bulunan Liquid Sky geçtiği dönem ve müzikleri bir yana yalnızca konusuyla bile bir merak unsuru. Eroin bulma amacıyla dünyaya inen uzaylılar… Yaklaşık 35 sene önceye ait olan film günümüzdeki popüler pek çok akımın öncüsü niteliğinde bir zaman yolculuğu. Her unsuruyla izleyiciyi ikiye böleceği çok açık bir yapım olsa da bu riske girmeye değer.

 

 

Yeşil Sis / The Green Fog

Guy Maddin, Evan ve Galen Johnson üçlüsünün ortak eseri olan The Green Fog festivalin en değerli filmlerinden. 98 film ve 3 diziden parçaların bir araya getirilerek kurgulanıp Hitchcock’ın Vertigo’suna farklı bir yorum getirilmesini perdede izleme fırsatı kaçırılmamalı. Üstelik benzer yapıda bir film olan Pálfi’nin Final Cut: Ladies and Gentlemen adlı filminin verdiği keyfi düşününce The Green Fog oldukça garanti bir seçim.

 

Köpuzlar / Dhogs

Festivalin ve Mayınlı Bölge köşesinin heyecan verici ilk filmlerinden olan Dhogs, referansı olarak gösterilen film ve yönetmenlerle dikkat çekiyor. David Lynch, Michael Haneke, Taxi Driver, Straw DogsHoly Motors gibi 7. sanatın kendine has öznelerine benzerliğinden bahsedilen bu korku filmi türünde yılın en önemli işlerinden biri olmaya aday.

 

Sonsuz Futbol / Infinite Football

Başta Bükreş’in Doğusu olmak üzere çektiği filmlerle çağdaş Romen sinemasının öncülerinden olan yönetmen Porumboiu bu kez bir futbol belgeseliyle karşımızda. Belgeselin öznesine eski futbolcu arkadaşı Laurentiu Ginghina’yı koyan yönetmen futbolda devrim yapmak mümkün mü sorusunun peşine takılıyor.