18.11.2016

4.UBFF’de Filmi Masada Bitirmek

oguz-peri-filmi-masada-bitirmek-ubff_1

4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali buluşturmaya devam ediyor…

İstanbul Medya Akademisi ve Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneğinin düzenlediği 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, sektörün birbirinden değerli ve uzman isimlerini etkinlikleri çerçevesinde konuk etmeye ve sinema öğrencileri ile sinema sektörünün profesyonelleriyle buluşturmaya devam ediyor.

Festival Etkinlikleri kapsamında geçtiğimiz gün “Filmi Masada Bitirmek” isimli atölye çalışmasıyla Sinema Sektörünün Yapımcı ve Uygulayıcı Yapımcısı olan önemli isimlerinden Oğuz Peri’yi konuk etti. “Aşk Tesadüfleri Sever, Eve Dönüş: Sarıkamış 1915, Kaçma Birader filmlerinin yapımcılığını, Yahşi Batı, Kelebeğin Rüyası…” gibi önemli filmlerinin Uygulayıcı Yapımcılığını üstlenen ve aynı zamanda mezun olduğu Anadolu Üniversite’sinde Yapımcılık dersleri veren Oğuz Peri, Yapımcılık ve Uygulayıcı yapımcılık üzerine deneyimlerini ve bilgilerini sinema öğrencileri ile sektörün profesyonelleriyle paylaştı.

oguz-peri-filmi-masada-bitirmek-ubff_3

Bütün riskleri masada hesaplamalısınız…

Filmin çekim aşamasına geçmeden başlangıcından bitimine kadar bütünüyle yaratımın masada oluşturulması ve insani, çevresel ve mekânsal faktörlerin teknik ve profesyonel çerçeve planlanmasının yine aynı masada oluşturulması konusunda deneyimlerini çalışmaları eşliğinde anlatan Oğuz Peri, Yapımcılığın ve Uygulayıcı yapımcılığın detaylarını, atölye çalışmasına katılanlarla paylaştı.

oguz-peri-filmi-masada-bitirmek-ubff_2

Yapımcılık ve uygulayıcı yapımcılık arasındaki fark…

Filmlerinin yanı sıra reklam çekimlerinden de örnekler veren Peri, yapımcılığın ve uygulayıcı yapımcılığın arasındaki farklara da değindi. İşinin tüm riskleri gözüne alarak işin sağlıklı biçimde yürümesinin biçimsel, teknik ve görsel analitik planının yanı sıra insani faktörlerin birlikteliğiyle psikolojik bir bütünlüğü de içinde barındırdığına değinen Peri, hepsinin başında gelen şeyin işi sevmek, işini önemsemek ve disiplinli olmak olduğunu dile getirdi.