08.04.2022

41. İstanbul Film Festivali Günlükleri – 1

Alcarràs

Gösterim Tarihleri: 8 – 9 – 13 Nisan

İspanya’da Katalan bölgesinde Alcarràs yakınlarında bir köyde çekilen film bu yıl Berlin’de Altın Ayı’yı almıştı. Sinemaseverler yönetmen Carla Simón’ı 93 Yazı filmiyle hatırlayacaklardır. Bu filmde de kamera kırsal alanda dolaşıyor. Filmin oyuncuları şeftali tarlalarında çalışan çiftçiler. Açılış sahnesinde Iris rolündeki çocuk oyuncu Ainet Jounou en baştan dikkat çekiyor.

Kırsal alanda, tarlalarda, yeşilliklerin içinde çocuklar arasındaki oyunlar filmin sonuna kadar devam ediyor. Filmin birkaç meselesi var. Bir yandan kırsal yaşamın getirilerini kapitalizmin getirilerine karşı korurken diğer yandan da kız çocuklar ve erkek çocuklar arasında yapılan ayrıma da değiniyor. Bunu hikâyenin akışına yedirmiş olması filmin çekici yanlarından birisi. Filmin bir diğer meselesi de aile büyükleri ve gençler arasındaki çelişkiler. Adeta hayat bir oyun sahnesi mesajıyla başlayan Alcarràs, Katalan bir ailenin hemen hemen tüm bireyleriyle izleyiciyi tanıştırarak onların evine konuk olmamızı sağlıyor. Ve kamera yavaş yavaş uzaklaşarak dünyanın herhangi başka bir bölgesinde de benzer sorunlar hem aile içinde hem de toplumda yaşanıyor dercesine bitiyor.

Întregalde

Gösterim Tarihleri: 8 – 12 – 17 Nisan

Romanya yeni dalga yönetmenlerinden Radu Muntean’ın 2021 yapımı filmi Întregalde, Transylvania’da yoksul bölgelere yardım götüren gönüllü üç kişinin bir yardım günü sırasında başına gelenleri anlatıyor. Bir yandan da film için iyiliğin başına gelenler diyebiliriz. Yaşlı ve artık sağlıklı düşünemeyen Kente, üç iyilik gönüllüsünün vicdanlarıyla muhasebeye girmesine neden oluyor. Yönetmen bu oyuncu için profesyonel birini değil ama bölgeden birini oynatıyor. Ormanda çamura saplanıp kalan üç iyilik gönüllüsünün başına gelenler gerilimli bir ortam oluşturuyor. Doğayı ve değişen hava durumlarını da filmin anlatımında kullanan yönetmen hiçbir karakteri yargılamadan izleyicinin kafasında iyiliğe dair sorular oluşturuyor.