18.10.2016

53. UAFF Günlükleri – 2

reha-erdem-in-koca-dunyaKoca Dünya

Venedik ve Adana’dan boş dönmeyen Reha Erdem’in son filmi Koca Dünya (Big Big World) 53. Antalya Film Festivali’nde de Rengahenk Seçkisi’nde izleyicilerle buluştu. İki kardeşin insandan kaçıp doğaya sığınmalarını konu alan film, çarpıcı bir özüne dönüş öyküsü. Senaryo ve diyaloglarda yer yer ortaya çıkan noksanlıklar eşsiz görsellikle kapatılırken burada bir alkış da Erdem’in çoğu filminde birlikte çalıştığı görüntü yönetmeni Florent Herry’e gidiyor. Film sonrası söyleşide Reha Erdem, Koca Dünya’nın diğer filmleriyle bir bağı olmadığını ve filmde imgesel ögelerin çok olmadığını söylese de Koca Dünya bir çok yoruma açık bir film.

13-captain-fantastic-w750-h560-2xCaptain Fantastic

Captain Fantastic eşsiz fikre sahip bir film. Modern hayatın dayattığı eğitim, teknoloji, kurallar vb. her şeyi reddederek doğada kendi kurallarıyla ve kendilerini eğiterek yaşayan bir baba ve altı çocuğunun öyküsü. Ailenin ormandan çıktığı sürece kadar kusursuz ilerleyen ve her saniyesi seyirciyi yeniden şaşırtan film, modern yaşamın içine girişle birlikte tökezlemeye başlıyor. Ana fikrinde reddettiği düşünceye boyun eğerek sonuca bağlanan Captain Fantastic, kendine ihanet etse de ana fikrinin naifliğiyle dahi çok özel bir eser.

PATERSONPaterson

Paterson adında Paterson bölgesinin halk otobüsünü kullanan bir otobüs şoförü. Paterson filmi de bu otobüs şoförünün 7 bölüm halinde bir haftasına mercek tutuyor. Monotonlaşmış yaşamları ağdalı bir dil kullanmadan olduğu gibi aktarıyor. Günlere ayrılan bu anlatımı izleyiciyi sıkmadan sunmak da şüphesiz Jarmusch’un başarısı. Paterson dışındaki diğer karakterlerin altının pek dolmaması ise filmin en büyük eksiği.

pamukOrhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var

53. Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri’nden olan “Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var”, filmi izlemeden önce ismi nedeniyle bir önyargı oluşsa da izledikten sonra bu ismin filme ne kadar uygun olduğunun gözükmesini sağlıyor. Kars hakkında bir dokü drama olan Rıza Sönmez filmi, Kars’ın bilinen kişilerinden “Yılmaz Abi” eşliğinde izleyiciye Kars’ı tanıtıyor. Filmin içine kurmaca ögeler ise Berber Kâ karakteriyle birlikte giriyor. Kars’ı tanıtma konusundaki en büyük tartışmalardan Orhan Pamuk ve Kar kitabıyla kafasını bozan, kitaptaki karakter ve objelerin benzerlerini bularak kartpostal yapan Kâ, filmde belgeselvari kısımlarda düşen tempoyu tek başına ayakta tutuyor. İyi ya da kötü olmasından çok özgünlüğüyle konuşulması gereken film izlenmesi gerekenlerden.

mavi-bisiklet-3Mavi Bisiklet

Bir diğer Ulusal Yarışma Filmi olan Mavi Bisiklet, daha öncesinde Berlin Film Festivali’nde yarışmıştı. Akşehir’de bir ortaokul ve kasabada yaşananları çocukların gözünden aktaran film, 12-13 yaşlarındaki insanların karşılaştıkları adaletsizliklerle başa çıkma mücadelesini aktarıyor. Ümit ve Nursen Çetin Köreken filmi olan Mavi Bisiklet, zor şartlardaki yaşamlara naif bir bakış atıyor.