25.10.2017

54. Antalya Film Festivali Günlükleri – 3

Redoutable

Jean-Luc Godard’ın kamera arkası yüzünü bizlere sunan, Godard’ın La Chionise filminin setinde tanışıp bir süre ilişki yaşadığı Anne Wiazemsky’nin otobiyografik kitabından uyarlama Le Redoutable, yönetmen Hazanavicius’un Godard’a saygı duruşunda bulunan tekniğiyle büyüyor. Godard’ı Godard gibi anlatan film, yer yer 4. duvarı yıkarak kalbimize dokunuyor, bazen de kendi kurmacasıyla alay ediyor. Filmde oldukça aksi, kibirli, dayanılmaz bir karakter olarak sunulan Godard’ın senaryoya onay vermemesi şaşırtıcı değil. Senaryonun mu Godard’ın mı haklı olduğuna karar vermekse oldukça güç. Bu konuya dair çıkarılabilecek tek sonuç Louis Garrel’ın müthiş bir oyuncu olduğu.

 

Bir Hurdacının Hayatı

Festivaldeki bir diğer Tanovic filmi olan Bir Hurdacının Hayatı (An Episode in The Life of an Iron Picker – Epizoda U Zivotu Beraca Zeljeza) amatör oyunculardan kurulu bir umut öyküsü. Filmde kendilerini canlandıran Senada Alimanovic, Nazif Mujic, Sanda Mujic ile Semsa Mujic’ten oluşan çekirdek ailenin hayatlarına ortak oluyoruz.  Nazif hurdacılık yaparak hayatını güç bela kazanmaktadır. Eşi düşük yaptığında hastane, kürtaj için gereken ameliyat bedeli olarak yüksek bir meblağ talep edince yoksul aile ameliyat olmadan kasabalarına dönmek zorunda kalırlar. Günümüz dünyasının umursamaz tokadı Nazif ve Senada’ya çarpar.

 

Little Harbour

Little Harbour (Piata Lod) Slovak yönetmen Iveta Grofova’nın 3. filmi. Çarpık bir aile yapısı olan, umursamaz annesi ve anneannesi ile yaşayan Jarka komşusu Kristian’ın aile yapısına içten içe kıskanmaktadır. Ailesinin dinlemediği Jarka ve ailesinin sözünden çıkmayan Kristian bir anda kendilerini sahipsiz iki bebeğin ebeveyni olarak bulur. Toplumdan kaçıp kendilerine yeni bir evde aile yaşamı kuran bu ikili omuzlarına aldıkları sorumlulukla bir başlarına çocuklara bakmaya çalışır.

Filmin başrollerini oluşturan Vanessa Szamuhelova – Matus Bacisin ikilisinin kimyası öyle yerinde ki gerçek dünyada oynanan bu evcilik oyununun izleyiciye verdiği haz her geçen dakika büyüyor.