03.10.2018

55. Ulusal Yarışma Günlükleri

54. Ulusal Yarışma’da jüri üyeliğini üstlenen Tayfun Pirselimoğlu, bu sene “Yol Kenarı” ile Ulusal Yarışma izleyicisiyle buluştu. Uzaklarda, adı belirsiz bir kıyıda yaşanan, tanıdık bir delirme halini ele alan “Yol Kenarı”nın gösteriminin ardından, film ekibi izleyicilerden gelen soruları yanıtladı. Söyleşiye Tayfun Pirselimoğlu’nun yanında oyuncular Tansu BiçerErcan KesalNalan KuruçimRıza Akın, Birol EngelerHaydar Şişman, kurgucu Ali Aga, görüntü yönetmeni Andreas Sinanos, kostüm tasarımcısı Özge Sarı ve yönetmen yardımcısı Sinan Kesova da katıldı.

Sinema yazarı Ali Deniz Şensöz’ün moderatörlüğünde gerçekleşen soru-cevap bölümünde Tayfun Pirselimoğlu filmi hakkında şunları söyledi: “Benim takıntılarım var, kıyamet yani her şeyin sona ermesi de bunlardan biri. Dolayısıyla böyle bir film yapmak yıllardır aklımda vardı. Belirsiz bir zaman ve mekânda, çıldırmaya yakın insanlar arasında mikrokozmik bir hikâye. Temsil ettiği şey aslında bizatihi bugünkü dünyanın hali; sadece memleketin de değil.  Benim, muhtemelen bir çoğumuzun da hissettiği bir şey. Daha alegorik bir film, işaret ettiği şey daha kapalı. Ama bence çok politik bir film. Daha önce yaptığım filmlerden farklı duruyor ancak birçok ortak şey de görebilirsiniz.“

“Türkiye Sinemasının Değişen Yüzü” Paneli

Yönetmenler Ceylan Özgün Özçelik ve Kaan Müjdeci, yapımcı Nadir Öperli,  akademisyen ve sinema yazarı Melis Behlil’in konuşmacı olarak katıldığı “Türkiye Sinemasının Değişen Yüzü” başlıklı panel, sinema yazarı Barış Saydam’ın moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Panelde 1980’lerden başlayarak günümüz Türkiye sinemasının üretim, gösterim ve dağıtım sürecinde yaşadığı değişimler konuşuldu. 90’lı yıllarda yükselişe geçen Türkiye sinemasının endüstrileşmeye giden yolda nasıl dönüşümler geçirdiği, bağımsız sinemanın bakanlık desteklerinden nasıl etkilendiği, filmlerin fonlanmasında kullanılan yöntemler, ortak yapım imkanları, festivallerin çizgisinin nasıl değiştiği gibi başlıklar tartışıldı. Filmlerin uluslararası festivallerdeki gösterimlere ve ödüllere bağımlılığının bir baskı unsuru olup olmadığının tartışıldığı panelde, genç sinemacılar da film yapımıyla ilgili kendi endişelerini ilettiler.  Önceki kuşaklardan destek alamadıklarını söyleyince, sektörün kendi içinde dayanışmasının önemi bir kez daha vurgulandı.