13.01.2021

7. Koğuştaki Mucize: Senin Baban Kimselere Benzemez

Güney YURDAKUL

7. Koğuştaki Mucize Filmi bir Güney Kore uyarlaması. Film, altyapısının temelini Miracle in Sell No 7 adlı film ile atıyor. Orijinaline oldukça sadık bir uyarlama olduğunu söyleyebiliriz. Filmin güçlü yönü, bağlı olduğu orijinal hikayeyi ülkemizin dönemsel şartları ile başarılı bir harman içinde sunuyor olması.

Kızı ile Aynı Yaşta Olan Baba

80’li dönemlere ışık tutarak baskısı yüksek olan askeri yönetimin izleri eşliğinde bir baba kız hikayesi ile karşı karşıyayız. Kızı ile aynı yaşta olan bir babanın gözünden dünyayı görüyoruz. Bu noktada filmin bir diğer güçlü yanı, oyunculuklarına ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Başta Aras Bulut İynemli olmak üzere kaliteli performanslar izleme şansı buluyoruz. İynemli, rolüne çok sadık ve tutkulu bir oyunculuk sergiliyor. Performansı sayesinde yer yer gülüyor zaman zaman da üzülüyoruz.

Memo karakterini uçuruma sürükleyen albay karakteri ise tıpkı orijinal filmde yansıtıldığı gibi katı bir karakter. Karakterden çok tip demek daha doğru hatta. Filmde bir gelişimine tanık olamasak da olayların gidişatını bizzat değiştiren bir pozisyonda.

Koğuştaki Umut

Filmin kendi içinde yarattığı gerçekliğin en saf şekilde kendini belli ettiği sahneler hapishane ortamında geçiyor. Normalde alışık olmadığımız bir tablo bizleri bekliyor. Bildiğimiz, duyduğumuz ve hiç alışık olmadığımız koğuş modellerinin bir karışımı da denebilir. Gardiyanlar ve mahkûmlar arasında kurulan düzenin içinde çok kötü suçlar işlemiş ama içlerindeki iyiliği memo ile tekrar bulan karakterler filme ayrı bir tat katıyor. Çizilen karakterleri ile sizleri güldürürken Memo’nun kaderine de ortak yapıyor. Verilen cezalar içeride bir kez daha tartışılıyor ve gerekli görülürse tekrar yargılanıyor. Bir çocuk katiline ne kadar kötü davranıyorlarsa bir masuma da o kadar şefkat ile yaklaşıyor bu mahkûmlar. Böylelikle film boyunca itilip kakılan Memo’ya bir el uzatmak isteyen seyircinin gözü kulağı oluyorlar.

Film yer yer duygu ağırlığını arttırmak istiyor fakat bu isteğini sinemalarda görmek istemediğimiz yöntemlere başvurarak gerçekleştiriyor. Hâlbuki dram yüklü müzikler ve “klipvari” uzun sahneler ile izleyiciyi ağlatmaya yönelik hamleler olmadan da gerekli reaksiyonu alabilirlerdi.

7.Koğuştaki Mucize, izleyicileri duygusal açıdan sarsacak, başarılı dekor ve sanatı ile etkileyecek, Aras Bulut İynemli’nin performansı ile de adından söz ettirecek bir film.