15.11.2017

7. Malatya Uluslararası Film Festivali Günlük – 3

Festival tüm hızıyla devam ederken izlediğim birkaç film üzerine görüşlerim ise şöyledir.

ONCE UPON A TIME IN ODESSA

Hızlı kurgusu ve aniden patlayan aksiyonuyla neye uğradığınızı şaşırtan Once Upon A Time in Odessa, görsel olarak sarhoş edici olmasına rağmen içerik anlamında pek de izleyici dostu bir kısa film değil. Çünkü tek bir fikir üzerine oturturulan mizansenler, ne yazık ki tek fikrin yeterince güçlü olmamasından kaynaklı olarak çöküyor. 11 Minutes filmine benzerliğiyle dikkat çeken bu çalışmanın ödül yarışında elinin güçlü olduğu söylenemez.

EKSİ BİR

Orhan Oğuz’un uzun soluk televizyon kariyerini bir kenara bırakırsak uzun süren sinema sessizliğini bozan Eksi Bir, üç zabıta memurunun bir evsizi sıcak bir yere yerleştirme çabalarına yoğunlaşıyor. Bürokratik çıkmazlar, insanların empati kuramaması ve umarsızlık üzerine kendince bir ahlak muhasebesi yapan film, çözüm olarak etkileyici bir tez önermiyor. Ancak yaşananları çıplak bir şekilde yansıtması açısından eli yüzü düzgün bir işe imza atıldığı söylenebilir. Bir anlamda Bay Lazerescu’nun Ölümü filminin Türkiye versiyonu olarak yorumlanabilir.

BLOCKAGE

Mohsen Gharaei’nin yönetmenliğini üstlendiği Blockage (Abluka), bir zabıta memurunun ahlak anlayışından yoksun tavrını tüm çıplaklığıyla eleştirirken, karakteri çıkmazların içine sokarak çatışmalar yaratmaya çalışıyor. Aile kavramı, etik, iş ahlakı kimi temaları birleştirerek yozlaşan devlet kurumlarını ifşa ediyor. Klasik İran sinemasının nimetlerinden faydalanan yapım, hızlı sayılabilecek kurgusu ve her dakika artan tansiyonuyla kaliteli bir seyir zevki vaat ediyor. Bilhassa final sahnesi filmin zirvesi oluyor.