12.04.2021

74. BAFTA Ödülleri’ne Nomadland Damga Vurdu

72. BAFTA Ödülleri Adayları Açıklandı! | birdunyafilm.co

BAFTA Ödülleri’nin İkinci Gecesinde Ödüller Sahiplerini Buldu

Oscar ödüllerinin habercisi olan, tüm sinema sektörünün dikkatlerini çevirdiği İngiliz Sinema ve Televizyon Sanatları (BAFTA) bu yılki ödülleri, törenin ikinci gecesinin gerçekleşmesiyle sahiplerini buldu. En İyi Film Ödülü şüphesiz ki Chloé Zhao imzalı Nomadland’e gitti.

Bu yıl iki güne bölünmüş olarak gerçekleşen BAFTA ödüllerinin ikinci gecesinde ana ödüller dün gece (11 Nisan) dağıtıldı. Cumartesi gecesi gerçekleşen törende daha çok zanaat odaklı ödüller dağıtılırken, dün Londra’daki Royal Albert Hall’da gerçekleşen törende performans ve en iyi film ödülleri sahiplerine verildi.

En İyi Film Ödülü’nü, katıldığı festivallerde övgülere boğulan, ödüllerden ödüllere koşan ve 93. Akademi Ödüllerine de adaylığı bulunan Nomadland kazandı. Nomadland, 2021 BAFTA Ödülleri’nde En İyi Film, Chloé Zhao için En İyi Yönetmen, Joshua James Richards için En İyi Görüntü Yönetimi ve son olarak Frances McDormand için En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanarak 4 ödüle sahip oldu. Geçtiğimiz aylarda, Altın Küre, Altın Aslan, Eleştirmenlerin Seçimi ve Yapımcılar Birliği ödülleri kazanan Nomadland’in bu yılki BAFTA’yı kazanması yaklaşan 93. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü’nü alacağını kesinleştirdi.

Anthony Hopkins, The Father’da demanslı bir adam olarak gösterdiği inanılmaz performansla En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Bu Hopkins’in parlak kariyerinin dördüncü BAFTA zaferi. Diğer taraftan törenin En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise Nomadland’deki şairane performansı ile Frances McDormand’a gitti.

En İyi Belgesel Ödülü Netflix filmi My Octopus Teacher’a (Ahtapottan Öğrendiklerim) verildi. Ödülü, filmdeki özel “küçük ahtapot” a teşekkür etmeden önce ekibin “birlikte gerçekten uzun bir yol” yürüdüğünü söyleyen eş yönetmen Pippa Ehrlich aldı.

Kara komedi intikam gerilimi Promising Young Woman, bu yılın En İyi İngiliz Filmi ve En İyi Özgün Senaryo Ödülü kazananı oldu. Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü’nü ise Danimarka’yı temsilen Thomas Vinterberg imzalı Another Round kazandı. Filmi rahmetli kızı Ida’ya ithaf eden yönetmen Vinterberg, “Siz İngilizlerin içki hakkında bir filmi beğenebileceğinizden şüpheleniyordum” dedi.

En İyi Kurgu Ödülü, bir heavy metal bateristi olan Ruben’in, işitme yetisini kaybetmeye başlamasıyla birlikte paramparça olan hayatını düzlüğe çıkarma çabasını konu alan film olan Sound of Metal’e verildi ve ödülü Mikkel E. G. Nielsen aldı.

Bu yılın yükselen yıldızı ise Rocks filmi ile Bukky Bakray oldu.

Diğer tüm BAFTA’lar için aşağıya göz atabilirsiniz.

74. BAFTA ÖDÜLLERİ

EN İYİ FİLM

NOMADLAND
Mollye Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears, Chloé Zhao

EN İYİ YÖNETMEN

NOMADLAND
Chloé Zhao

EN İYİ ERKEK OYUNCU

ANTHONY HOPKINS
The Father

EN İYİ KADIN OYUNCU

FRANCES McDORMAND
Nomadland

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

YUH-JUNG YOUN
Minari

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

DANIEL KALUUYA
Judas and the Black Messiah

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO

PROMISING YOUNG WOMAN
Emerald Fennell

THE FATHER: BENLİĞİN YOK OLUŞU… – Şefin TavsiyesiEN İYİ UYARLANMIŞ SENARYO

THE FATHER
Christopher Hampton, Florian Zeller

EN İYİ KURGU

SOUND OF METAL
Mikkel E.G. Nielsen

YÜKSELEN YILDIZ ÖDÜLÜ

ROCKS – Bukky Bakray

EN İYİ ÇIKIŞ (İNGİLİZ YAZAR/YÖNETMEN/YAPIMCILAR ARASINDAN)

HIS HOUSE; Remi Weekes

EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN İNGİLİZ FİLM

PROMISING YOUNG WOMAN
Emerald Fennell, Ben Browning, Ashley Fox, Josey McNamara

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

 ANOTHER ROUND
Thomas Vinterberg, Sisse Graum Jørgensen

EN İYİ BELGESEL

MY OCTOPUS TEACHER
Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster

EN İYİ ÖZGÜN MÜZİK

SOUL
Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross

Kaynak: BAFTA