18.10.2021

9. Boğaziçi Film Festivali’nin Kaçırılmaması Gereken 9 Filmi

Sonbaharın gelişiyle başlayan festival mevsiminde Ekim ayıyla birlikte ülkemizdeki majör festivaller de macerasına başladı. Bu yıl 23-30 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 9. Boğaziçi Film Festivali de uzun-kısa metraj toplamda 50’den fazla filmden oluşan programıyla sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yılki gösterimlerin Atlas ve Kadıköy Sineması’nda olacağı 9. Boğaziçi Film Festivali’nin kaçırılmaması gereken 9 filmini derleyerek liste yapmakta zorlananlara ve henüz listesini hazırlamayanlara yardımcı olmaya çalışacağım. Hazırsanız başlayalım:

1- Deset u pola (Komşuluk Halleri)

Festival programından önereceğim ilk yapım, Açılış Filmi olarak sinemaseverlerle buluşacak Deset u pola. Oscar ödüllü Bosnalı yönetmen Danis Tanovic’in dünya prömiyerini 27. Saraybosna Film Festivali’nde yapan filmi, izleyiciyi zorlu bir pandemi yılının ardından toparlanmaya çalışan tarihi şehre davet ediyor. Film, Zagrebli bir kadının şehirdeki en iyi kebabı yemek için mahalleye gelmesini ve yapılan zararsız ve küçük bir jestin birçok kişinin iş ve özel hayatının nasıl altüst olduğunu anlatıyor.

NOT: Bu arada filmin yönetmeni Danis Tanovic’in festivalde 24 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te Atlas Sineması’nda bir masterclass vereceğini hatırlatmak gerekir. İlgilisine duyurulur.

2- İki Şafak Arasında

Festivalin öne çıkan ikinci yapımı, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Selman Nacar imzalı İki Şafak Arasında. Dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yapan yönetmenin ilk uzun metrajı, geçirdiği iş kazasının ardından vicdani hesaplaşmaya giden bir adamın hikâyesini konu alıyor.

3- El Gran Movimiento (Büyük Hareket)

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Kiro Russo imzalı El Gran Movimiento, listemize girmeyi hak eden işlerden biri. Dünya prömiyerini yaptığı 78. Venedik Film Festivali’nin Orizzonti bölümünden Jüri Özel Ödülü alan film, arkadaşlarıyla birlikte iş arayan genç bir madenciyi, gizemli bir hastalığa yakalanmaya başlarken takip ediyor.

123