18.10.2021

9. Boğaziçi Film Festivali’nin Kaçırılmaması Gereken 9 Filmi

4- Okul Tıraşı

Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Ferit Karahan imzalı Okul Tıraşı da ağır toplardan biri olarak dikkat çekiyor. Dünya prömiyerini 71. Berlin Film Festivali’nin “Panorama” bölümünde yapan ve burada FIPRESCI Ödülü’nü alan film, şehirden uzakta, yatılı bir okulda okuyan Yusuf’un bir anda rahatsızlanan arkadaşı Memo’yu hastaneye götürme talebinin okul yönetimi tarafından zamanında kabul görmemesi ve yoğun kar yağışıyla yolların kapanmasıyla birlikte gelişen olayları konu ediniyor.

5- Wild Roots (Vahşi Kökler)

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Hajni Kis imzalı Wild Roots. Dünya prömiyerini gerçekleştirdiği 55. Karlovy Vary Film Festivali’nde East of West ödülü için yarışmış olan film, yedi yıl boyunca hiç iletişim kurmayan bir baba kızın birbirlerini tanımaya başladıkça aralarındaki bağı ve affetmenin gücünü fark etmelerini anlatıyor.

6- Pota

Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Ahmet Toklu imzalı Pota da listelere eklenecek dikkat çeken işlerden biri. Dünya prömiyerini 51. Giffoni Film Festivali’nde yapan yapım, semtinde basketbol oynayabilecekleri bir alan olmayan Ahmet’in bu engeli ortadan kaldırmak için bir yol bulmaya çalışmasını anlatıyor.

123