18.10.2021

9. Boğaziçi Film Festivali’nin Kaçırılmaması Gereken 9 Filmi

7- Yong an Zhen Gu Shi Ji (Yaşam Halkaları)

Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Shujun Wei imzalı Yong an Zhen Gu Shi Ji programda yer alan bir başka dikkate değer film. Dünya prömiyerini 74. Cannes Film Festivali’nin Directors’ Fortnight bölümünde yapan yapım, bir film ekibinin Çin’in güneyinde bulunan bir köye Ripples Of Life filminin pre-prodüksiyonu için gitmesini ve senaryonun da ötesinde beklenmedik olaylarla karşılaşmasını konu ediniyor.

8- Sabırsızlık Zamanı

Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde yer alan Aydın Orak imzalı Sabırsızlık Zamanı ise programdan önereceğim sekizinci film. Dünya prömiyerini 37. Varşova Film Festivali‘nin “Competiton 1-2” bölümünde yapan film, Diyarbakır’ın yakıcı yaz sıcağı altında yoksul bir kenar mahallede yaşayan iki kardeşin mahallelerinin hemen yanındaki lüks sitenin duvarını aşıp havuzuna girme mücadelesini konu ediniyor.

9- The Electrical Life of Louis Wain

Festivalin dokuzuncu ve son film önerisi ise seyirciyle Kapanış Filmi olarak buluşacak ve başrollerinde Benedict Cumberbatch ile Claire Foy’un yer aldığı The Electrical Life of Louis Wain. Eğlenceli, hatta bazen psikedelik tarzdaki resimleriyle toplumdaki kedi algısına tümüyle farklı bir bakış açısı getiren egzantrik İngiliz sanatçı Louis Wain’in sıra dışı hayat hikayesini anlatan film, seyirciyi 1800’lerin sonundan 1930’lara doğru bir zaman yolculuğuna çıkartıyor. Dünya prömiyerini 48. Telluride Film Festivali’nde yaptıktan sonra Toronto Film Festivali’nde de gösterilen film, Louis Wain’in dünyanın “elektrik yüklü” gizemlerini çözmekle meşgul olurken bir yandan da kendi hayatını anlamlandırma çabasını ve eşi Emily Richardson’la yaşadığı büyük aşkı anlatıyor.

Tüm sinemaseverlere şimdiden keyifli festivaller dilerim.

123