20.08.2016

90’ların En İyi Romantik Komedileri

Romantik komediler sinemanın altın çağından bu yana varlığını sürdüren bir tür. Aslında bir süre unutulması ve doksanlarda yeniden hayat bulması -ki bunun müsebbibi Özel Bir Kadın – Pretty Woman’dır- ile yeniden kazandırıldı sinemaya.

Ne romantik komediler gördük değil mi? Gördük görmesine de hangileri Roma Tatili (Roman Holiday, 1953), Bir Gecede Oldu (It Happened One Night, 1934) veya Philadelphia Hikayesi (The Philadelphia Story, 1940) gibi filmlerin verdiği zevki verdi?

Belki bu saydığım örnekler kadar olmasa da türün yeniden canlandığı 90’larda zevkle izlediğimiz romantik komediler oldu. Bu listemizde 90’lara dönüp romantik komedi türünün en güzel örneklerini sizin için derledik. Aşkla…

PRETTY WOMAN

Pretty Woman – 1990

Türü yeniden canlandıran bu unutulmaz filmi tabii ki ilk sıraya koyarak listemize başlayacağız. Hikâyeyi tekrar etmeye gerek yok aslında. Kendisine bir hafta arkadaşlık etmesi için Edward (Richard Gere) tarafından para karşılığı tutulan yeni fahişe Vivien’ın (Julia Roberts) aşkını izleriz filmde. Yapım süreci boyunca epey değişen, dramatik bir film olarak düşünülen hatta ilk adı 3000 olan Pretty Woman, ismini Roy Orbison’ın filmde kullanılan unutulmaz şarkısından almıştı. Filmin ilk hali daha dramatik, daha karanlık demiştik. O haliyle senaryo Werner Herzog’a gönderilmiş fakat Herzog teklifi reddedince proje de değişmiştir. Daha yeni kaybettiğimiz Garry Marshall’ın yönetimiyle bu güzel romantik komedi aynı zamanda Julia Roberts’ın da çıkış filmi olmuştur.

pretty

Burada görülen ve filmin unutulmaz sahnelerinden biri olan Edward’ın Vivien’a verdiği kolyeye Vivien’ın tepkisi tamamen doğal çekilmiştir. Julia Roberts’ın kolyeyi gördüğü anda verdiği tepki, filmde aynen kullanılmıştır.

Belki adını Roy Orbison’un klasiğinden aldı ama Roxette’ın It Must Have Been Love’ı bence Pretty Woman’ın en özel şarkısıdır.