03.04.2017

A Scanner Darkly

Karanlığı Taramak / 2016

Yönetmen: Richard Linklater

Oyuncular: Keanu Reeves, Winona Ryder, Robert Downey Jr.

Phillip K. Dick’in kendisinin de başyapıtı olarak imlediği kitabından aynı adlı uyarlama A Scanner Darkly, Richard Linklater’ın daha önce Waking Life’ında tanık olduğumuz rotoskop tekniğiyle kotardığı başarılı bir film.

İzlediğiniz zaman hangi yıl çekildiğini hesaba katmazsanız hep “yedi yıl sonrası”ndan başlıyor zaman akmaya. Temelinde yer alan uyuşturucu mevzusundan koca bir çarka ve gerçekle hayal arası gidiş gelişlere doğru evrilen film yarattığı sanrılarla izleyiciyi filmi takip konusunda biraz sıkıntıya sokuyor. Ancak salim bir kafa ile izlenirse anlamlandırılabilecek (ki filmin genel atmosferine ters hatta ironik olduğu bile söylenebilir) zorlayıcı bir seyirlik A Scanner Darkly. Ancak yazarının anlatmaya çalıştığı ve kendisinin de dahil olduğu 68 Kuşağı yıllarına yaptığı göndermelerle yer yer naifleşen yapısı ve sisteme getirdiği sert eleştiri onu dikkate değer bir yapım haline getiriyor.

Kendi eliyle bağımlı yaratan ve onu kullanan bir sistemin içinde neyin gerçek ve neyin sadece insana dair olduğunu anlamak da zorlaşıyor. Film metin olarak bu fluluğun altını çizerken film görüntü olarak da bunu destekliyor.