03.06.2017

Antalya Film Festivali’nde Belgeseller ve Kısa Filmler Yok!

Antalya Film Festivali komitesinin belgesel ve kısa film yarışmalarını kaldırarak, “Ulusal Uzun Metraj Yarışması’na belgesel de alma” kararı sinemacılar tarafından tepkiyle karşılandı.

Belgesel sinemacılar, kararın gerekçesinin geçtiğimiz yıl festivalde yaşanan sansür krizinin izleri olduğunu, bu kararla belgesel sinemanın cezalandırıldığını savundu.

Belgesel Sinemacılar Birliği, sinemanın başat alanlarından biri olarak belgesel sinemanın festival dışına atılmasını, “Geçtiğimiz yıl gerçekleşen ve ciddi sıkıntıları beraberinde getiren sansür olayının, yine, yeni siyasi kaygılar ya da korkularla kökten bir karartmaya dönüşmüş olmasıdır” şeklinde yorumladı.

Festival komitesi ise eleştirilerle ilgili bir cevap vermezken, kararın nedenine dair de bir açıklama yapmadı ve sorulara yapılan ‘yeniliği’ anlatarak yanıt verdi; “52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Ulusal ve Uluslararası Yarışma bölümlerinde bu yıl, yönetmeliklerde de belirtildiği gibi,  “Belgesel Filmler” de ana yarışmalara başvurabilecek. Böylece ulusal ve uluslararası festivallerde de örneklerini gördüğümüz şekilde, Uluslararası Antalya Film Festivali’nde, kurmaca ve belgesel filmler bir arada, 100 bin TL değerindeki “En İyi Film” ödülü dahil tüm kategorilerde Altın Portakal ödülü için yarışacaklar.”

Kaynak: Evrensel