03.06.2017

Ahmet Rıfat Şungar’ın Yeni Filmi Le Chant Des Hommes

Afiş

Ahmet Rıfat Şungar’ın rol aldığı Le Chant Des Hommes filminin Belçika prömiyeri, 3 Şubat 2016’da yapılacak.

Benedicte Lienard ve Mary Jimenez’nin yönettiği yabancı kadrolu  Le Chant Des Hommes filminde yer alan ödüllü oyuncu  Ahmet Rıfat Şungar ilk defa Fransızca dilinde bir karakteri canlandırıyor.

2015 yılında, yapımını Tarantula Belgium’un, yönetmenliğini bir önceki filmi Cannes Film Festivali’nde yarışan Bénédicte Liénard ve Mary Jiménez’in üstlendiği Le Chant Des Hommes Moktar, Najat, Yusuf, Gernaz, Duraid, Ayder, Kader ve Esma’nın hikayesini anlatıyor.

Suriye, Irak, İran, Kongo, Fas ve Nijerya’dan kaçıp birlikte bir kilise işgal etmeye karar veren bu gençler, iltica için hayatlarını riske atarlar. Onlar için kendi güçlerini test edecekleri günlerin geri sayımı başlamıştır. İçlerinden Kader, liderlik görevini üstlense de ara sıra esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolur. Esma ise günbegün topluluğu fedakarca korumaktadır. Tükeniş günden güne artar ve gerilim yükselir… Ancak insanların aralarında bir bağ oluşmuş ve güçlenmiştir.  İhanet ve dostluğun arasında kalan grup üyeleri kendilerini sınamak zorunda kalacak ve zorluklarla yüzleşecektir.

Filmde, Ahmet Rıfat Şungar, doğduğu ülkeden çocuk yaşta kaçmış önyargılı ve öfkeli bir genç olan Moktar’ı canlandırıyor. Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ve 2008 Cannes Film Festivali’nde ödül kazanan ‘Üç Maymun’ filmi ile parlayan ve sonrasında, Altın Koza dahil birçok ödüle layık görülen 32 yaşındaki oyuncu, yabancı kadrolu Belçika/Lüksemburg yapımı filmde, ilk defa başka kültürden bir karakteri canlandırıyor ve daha önceden bilmediği Fransızca dilinde rolünü başarıyla oynuyor.

Joseph Rouschop & Valérie Bournonville (Tarantula Belçika) ve Donato Rotunno (Tarantula Lüksemburg) ortaklığında yapılan filmin coprodüksiyonunu Marianne Dumoulin & Jacques Bidou (- Fransa JBA Üretim) üstlendi. Müzikleri İSE Catherine Graindorge imzalı.

Le Chant Des Hommes 56. Selanik Uluslararası Film Festivali ve 15. Marakeş Uluslararası Film Festivalinde gösterildi.