21.09.2017

Dosya: Ajan Parodileri

Ülkemizde yakın zamanda karşılaştığımız ajan parodileri Kingsman: The Secret ServiceSpyThe Man from U.N.C.L.E ve Bond filmi Spectre ajanlara has filmlerin yoğunluğunu gösteriyor. Şimdi de Kingsman: The Golden Circle elbette.

Bu hoş tesadüfler bir yana bugüne kadar sinemada ajanlarla ne kadar karşılaştığımızı düşündük biz de. Ancak düşünürken bizim ajanlar sarsak, komik, sakar, zoraki kahraman olsun mu dedik. Böylece ajan filmlerinin parodi olanlarına yöneldik. Karşımıza hiç de az olmayan bir liste çıktı. Özene bezene seçtiklerimizi de bu dosyada topladık.

Kör kurşunlardan sakının, arkanızı kollayın, zırhınızı kuşanın! İşte karşınızda “Ajan Parodileri”

Austin Powers serisi

İngilizlerin dünyaya armağan ettikleri James Bond karakterinin ne çok çekeceği varmış. Her zaman cool, her soruna karşı çözüm bulan, tüm bunlar olup biterken de gönül işlerini asla ihmal etmeyen Ajan 007 parodisi olarak izlediğimiz Austin Powers’ın da Bond karakterinden bir farkı yok. O da en zorlu durumlarda cool kalmayı başarabiliyor. Hemen her kadın üzerinde Bond’dan daha fazla etki gücüne sahip ve her şeyin sonunda o da dünyayı kötülerden başarıyla koruyor. Amerika dışında pek seveni olmayan seri 1997 yılında ilk film Austin Powers: International Man of Mystery ile tanıştı. Gişede kârlı ama standardın üstünde bir getiri elde etmedi lakin asıl patlamasını video piyasasında yaptı. Gösterim sürecinden elde ettiği paranın katbekat fazlasını kazanan yapımcılar iki yıl sonra devam filmi ile seyircinin karşısına çıktılar. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me, 1999 yılının fenomen filmlerinden biri haline geldi. Enflasyona vurulunca bugün gösterime çıkmış olsaydı üç yüz otuz milyon dolar getiri sağlayacak olan yapım, izleyici kadar eleştirmenlerin de sıcak yaklaştıkları bir film oldu. Şimdilik üçleme ile kalacağı kesin gibi gözüken halkanın son filmi Austin Powers: Goldmember da ikinci filmin başarısını tekrarladı. Dedik ya filmin Amerika dışında pek bir hayranı yok ama absürd, cinsel temalı esprilerinden tutun alt metinde yer alan günümüz dünyasına dair incelikli göndermeleri, Austin Powers’a eşlik eden güzel kadınları ve özellikle Madonna’nın ikinci film için yaptığı Beautiful Stranger gibi şarkıları ile bir yerinden sizi yakalaması garanti olan seriyi henüz izlemediyseniz bence çok şey kaçırıyorsunuz.

Oğuz ALBAYRAK