30.05.2017

Akademi Adaylıklarında Genişleme

Akademi başkanı Cheryl Boone Isaacs, söz verdiği “dramatik adımlar” için adım atmaya hazırlanıyor. Bu yılki Oscar adayları arasında çeşitlilik adına çirkin bir şekilde öne çıkan %95.3 lük bir rakam ile beyazların koştuğu kupa için Isaacs, zaten vermiş oldukları Akademi üyeliği için daha fazla renk eklemek amaçlı üyelik kontenjanında genişletileceğini duyurdu. Önümüzdeki sene böyle bir duruma mahal vermemek adına önlem alacaklarını, adayların toplumun yansıtıcı tarafı ile öne çıkacağını bildirdi.

The New York Times, önümüzdeki hafta için Akademi‘nin Oscar adına yeni düzenlemelere gideceğini söylüyor. Yıllar arasında dalgalanan bir sayı yerine En İyi Film kategorisi için daraltılmış bir on filmlik liste öngörülüyor. Ancak değişiklikler üzerine kesinlik olmadığı gibi hala görüşmeler devam ediyor.

Elli bir sayılık Akademi üyeleri salı günü toplanacak ve kararlar ne olacak açığa çıkacak ancak her yıl olduğu gibi bazı sorunlar Oscar’ın ihtişamı altında unutulacak gibi görünüyor. Sektörün tümü için daha fazla fırsat yaratmak gerekiyor ve şunu kabul etmek gerekir; renkli insanlar, kadınlar ve diğerleri tarafından daha fazla öyküler anlatılıyor. Bu sorumluluk ise stüdyolarının, ajansların ve prodüksiyon şirketlerinin herhangi bir değişim, daha doğrusu gerçek değişim için daha fazla sorumluluk almalarını gerekli kılıyor. Çünkü Akademi elinden geleni yapabilir ama farklı filmlerin yapılması ve sunulması daha değerli.

Aşağıdaki görsel ile ilgili düşünceleriniz nedir peki?

oscaradayları

Haber: Zekican Sarısoy
Kaynak: indiewire