24.07.2016

The Purge

The Purge

Bir filmin ortaya çıkışı oyunculuk, yönetmenlik, hatta senaryodan da önce fikirle başlar. İyi, özgün bir fikir diğer basamaklarda da güzel işlenirse ortaya şüphesiz eşsiz bir film çıkar. Bunun yanında, benzerleri olan, ortalama bir fikrin senaryolaştırma ya da çekim anında kotarılmasına birçok örnek gösterilebilir. Tam tersi yönde bir değişim, yani özgün bir fikrin belli nedenlerle iyi işlenememesi sonuca bakıldığında büyük bir “ziyan”dan öteye geçemiyor. 2013 yapımı James DeMonaco‘nun yazıp yönettiği The Purge, bunun son yıllardaki en net örneklerinden.

The Purge, 2022 yılında, işsizlik ve suç oranının %1 olduğu bir ortamda, yılda bir geceye mahsus 12 saat boyunca tüm suç olaylarının serbest bırakılması ve bu 12 saatte yaşananları anlatıyor. Bir gerilim filmi için oldukça elverişli ve özgün bir fikre sahip olmasına rağmen, bütçe ve senaryodaki sıkıntılar nedeniyle tek mekana hapsolan, klişelerle dolu, benzerlerinin de gerisinde bir film The Purge. Ethan Hawke ve Lena Dunham gibi türü için kalburüstü bir cast dahi filmi kurtarmaya yetmiyor.

The Purge 2

The Purge’deki klişeler saymakla bitmiyor; film içinde defalarca kötü karakter iyi karakteri öldürmek isterken son anda başkası tarafından öldürülmesi, iyi karakterin arka planında bir anda kötü karakter belirmesi, meraklı çocuk/ergen genç kız/fedakar baba formülü… Tüm bunlar tek mekana hapsolunca da çıkış fikrinin tüm sihri yerle bir olup film sıradanlaşıyor ve fikre dair (Arınma gecesinin ne zaman ve nasıl ortaya çıktı? Genç kızın sevgilisinin babayla olan problemi ne? Bu gecede niye yurt dışına çıkmıyorlar? Ülkede arınma gecesinden önce ya da sonraki gündelik yaşam nasıl? Normal zamanda suç işleyenleri nasıl tespit ediyorlar? vs. vs.) cevaplanması gereken tonlarca sorunun da hiçbirini cevaplamıyor.

The Purge, yalnızca 3 milyon dolarlık bütçesiyle fikrinin özgünlüğü ve pazarlama stratejisiyle dünya genelinde 90 milyon dolarlık gişe yapmayı başardı. Bu gişe filmin hak ettiğinden çok daha fazla olsa da James DeMonaco yaklaşık bir yıl sonra çektiği devam filmi The Purge Anarchy ile ilk filmin üzerine koyduğu su götürmez bir gerçek. Fikrin gerektirdiği gibi tek mekandan kopup sokağa çıkan, birden fazla kişinin karakter derinliğine inen ve arınma gecesine dair daha net açıklamalar getirebilen devam filmi serinin devamı açısından da ümit vericiydi. Önümüzdeki yaz izleyeceğimiz serinin üçüncü filmi The Purge: Election Year’ın fragmanı ise temanın gerilimden çıkıp aksiyona kayacağına işaret ediyor.