21.06.2018

İhanet Filmleri

Dangerous Liaisons (1988)

Mevzubahis aldatmaksa bu konuda listenin başını çeken filmlerden biridir Dangerous Liaisons. 1988 yapımı Stephen Frears yönetmenliğindeki film, aristokrat çevrede geçen garip, karışık, yalanlar üstüne kurulu ilişkileri konu alıyor. Başrollerinde Glenn Glose, John Malkovich, Michelle Pfeiffer, Uma Thurman’ın yer aldığı Dangerous Liaisons (Tehlikeli İlişkiler) bir dönem filmi. 18. yüzyıl dekor ve kostümlerinin başarılı şekilde kullanılması, başarılı oyunculuklar ve sinema dilinin mükemmel kullanımı filme 3 Oscar getirmiş.

Film, 18. yüzyılda geçse de insanların intikam, ihanet, ikiyüzlülük, yalan gibi kavramları yüzyıllardır bünyesinde taşıdığını izleyicinin yüzüne vurur. Başkalarının hayatıyla oynamak, eğlence olsun diye onlara komplolar kurmak, insanlar üzerine iddiaya girmek gibi ahlaki değerlerin dibe vurduğu bir yaşam biçimiyle karşı karşıya kaldığımız filmde, insanın çürümüşlüğü gözler önüne serilir.

Dangerous Liaisons, Choderlos de Laclos’a ait 1782 tarihli aynı isimli Fransızca romandan uyarlanmıştır. Film, “En İyi Sanat Yönetimi”, “En İyi Kostüm” ve “En İyi Uyarlama Senaryo” Oscar’larını almıştır.

Ceren ÇALICI