11.01.2020

Alt Kültürün Ana Akım Örneği: S1 F1r B1r

YouTube’da yayına başlayan sonrasında BluTV’de yayınlanmaya devam eden fenomen dizi S1 F1R B1R geçen sezon final yaparak takipçilerini şaşırtmıştı. Bunun üzerine bir sinema filmi projesiyle geri döneceklerini açıklayan ekip kendi izleyici kitlesinde heyecan yaratmıştı. Kendi tarzlarını yeni bir ortama taşımaya karar veren ekibin bu yeni işi sinema çevrelerinde de merak uyandırdı. Bu noktada filmin diziden bağımsız olarak ele alınacağını belirtmekte fayda var. Yine de amatör ruhla yola koyulan bir internet projenin zaman içerisinde sinema filmine evrilmesi ve yolda yaşadığı değişimler ayrıca incelenebilir.

“Samimiyet” ve Trajedi

Projenin bu denli tutulmasının sebebi filmde açık bir şekilde görülüyor. Diyaloglardaki ve karakterlerin verdiği tepkilerdeki “samimiyet” izleyiciyi etkiliyor. Teknik açıdan ve oyuncu yönetimi açısından aksaklıklar olsa da bu “samimiyet” sayesinde göz ardı edilebiliyor.

S1 F1R B1R dizisi çocukları suça özendirmesi açısından çokça eleştiri almıştı. Diziyi bilmem ama filmde böyle bir şey söz konusu değil. Film daha çok izleyiciye suç üzerine kurulan hayatların trajedisini gösteriyor. Bu durumda izleyici kitlesinin eğitim durumu ve izlediğini anlama gibi özellikleri söz konusu oluyor ki bu konuda kesin bir saptama yapmak güç. Kült filmlerden Godfather’ı bir mafya güzellemesi olarak gören eril ve sınırlı bir bakış S1 F1R B1R’i de aynı şekilde yorumlayabilir.

Güncel Toplumsal Sorunların Bir Alt Kültürdeki Yansımaları

Kadına şiddete ve çocuk tacizine karşı tavır alan bir hikâyeye sahip, S1 F1R B1R. Adana’dan kaçıp İzmir’de kendilerine sakin ve temiz bir hayat kurmuş olan ana karakterler küçük bir kızı kurtarmak için yılanın deliğine çomak sokar ve olaylar başlar. Daha ilk sahnesinde büyük bir çatışmayla başlayan aksiyon filmin son dakikasına kadar devam ediyor. Oldukça eril bir bakışa sahip olan bir yapımın kadına şiddete ve çocuk tacizine karşı tavır alıyor olması bir tezat gibi görünse de söz konusu alt kültür incelendiğinde tezat ortadan kalkıyor. Bu noktada bu durum “ezilenin” yanında korumacı eril bir duruş olarak yorumlanabilir ki bu da ait olduğu alt kültürle paralellik gösterir. Savunmasız olanı koruma durumunun izleyiciyi filmin içine çekmesi için izleyicinin de o kültüre ait olmasını gerektirmiyor ve bu şekilde birçok kişiyi etkileyebilecek bir çıkış noktasıyla film herkesle bağ kurabilecek bir noktaya getiriliyor.

Devletin adaleti sağlayamadığı bir ortamda kendi adaletlerini sağlamaya çalışan aynı mahalleden gelme çete üyeleri polisle aynı hedefe doğru ilerleseler de yöntem farklılıkları çatışma yaratıyor. Otoritenin olmadığı yerde ezilmemek için otorite olma güdüsüyle yetişen karakterler duruşlarından taviz vermiyor ki bu da bu bahsettiğimiz alt kültürün kulaktan kulağa yayılan özelliklerinden biri. Filmin başında hikâyede geçen resmi kurumların gerçekle bağlantılı olmadığı bilgisine rağmen bu resmi kurum görevlilerini de küçük düşürecek bir şey verilmiyor. Aksine adaleti sağlamaya çalışan komiser karakteri oldukça idealist biçimde çiziliyor.

Tür: Aksiyon

S1 F1R B1R filminin bir başka dikkat çekici yönü de kulaktan dolma bilgilerle anlamaya çalıştığımız bir alt kültür hikâyesinin ana akım tekniğiyle ve hikâye yapısıyla işliyor olması. Yeşilçam’ı saymazsak son dönemde Türk Sineması sınırlı sayıda aksiyon filmi üretebildi ki iyi denebileceklerin sayısı oldukça az. Sırf aksiyon filmi kategorisindeki başarılı sayılabilecek bir yapım olmasıyla bile S1 F1R B1R öne çıkarılabilir.

Bir alt kültüre ait, ana akım kodlarıyla yapılmış, bağımsız bir aksiyon filmi günümüz postmodern ortamının parçalı yapısını ortaya koyar nitelikte. İlgiye değer bir filme imza atmış olan ekibin yeni projesi bakalım ne olacak?