14.07.2018

Altın Koza Günlükleri -2-

Konuk yazar: Halil İbrahim Sağlam

21. Altın Koza Film Festivali 17 Eylül Çarşamba günü daha hızlanmaya başladı ve  festivaldeki ulusal yarışma filmlerinin üçte biri gösterildi. Daha önce İstanbul Film Festivali’nde de yarışan Kenan Meçhul imzalı Gittiler: Sair ve Mechul ile Esra Saydam – Nisan Dağ ikilisinin yönettiği Deniz Seviyesi filmleri gösterilirken, Murat Düzgünoğlu’nun merakla beklenen Neden Tarkovski Olamıyorum? filmi ile Mahur Özmen’in Beni Sen Anlat filmleri Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi.  Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu filmi için festival kapsamında özel bir gösterim gerçekleştirildi. Gösterim ardından söyleşiye filmin oyuncularından Ayberk Pekcan ve Nadir Sarıbacak, yapımcı Zeynep Özbatur Atakan ve görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki katıldı.

Festival kapsamında 67. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve ülkemizde Filmekimi kapsamında gösterilecek olan filmlerin gösterimine devam ediliyor. Abderrahmane Sissako imzalı Timbuktu, Andrey Zyvagintsev’in “En İyi Senaryo” ödüllü Leviathan’ı, Ken Loach’ın yönettiği Jimmy’s Hall ve David Cronenberg’in “En İyi Kadın Oyuncu” ödüllü Maps to the Stars filmlerinin gösterimi yapıldı. Festival ayrıca Adanalı edebiyatçı Orhan Kemal’i doğumunun 100. Yılında “Sessizlerin Sesi – Orhan Kemal” isimli bir belgesel filmin gösterimiyle andı.

FESTİVALDEN NOTLAR

Neden Tarkovski Olamıyorum?

Festivalin en merakla beklenen yapımlarından olan Murat Düzgünoğlu imzalı film, özellikle sinema yazarlarının ve sinema okuyan üniversite öğrencilerinin ilgisini çekecek bir yapım. Türkiye’de istediğimiz filmi yapmanın zorluğunu, bulunamayan fonları, reddedilen senaryoları, para kazanmak için “önce ticaret, sonra sanat” anlayışını eleştiriyor. Ana karakterinin içsel yolculuğunu mizahi dokunuşlarla ve sinematografik kalitesi yüksek rüya sekanslarında başarıyla gerçekleştirse de filmin drama boyutunda aynı devamlılığı tutturamıyor ve yer yer sarkma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Sinema okuyan her üniversite öğrencisinin aklına gelecek fikirlere sahip olan filmin, hikayesini daha da derinleştirmek yerine döngüsel bir kavrama hapsetmesi  ve yer yer öğrenci diyalogları klişesine kaçması eksik kalan yanı oluyor. Derdini başarıyla anlatıyor fakat çok daha iyi bir film olabilme fırsatını kaçırıyor.

Maps to the Stars

David Cronenberg’in merakla beklenen son filmi Yıldız Haritası, Cronenberg’in artık eski tarzında filmler yapmayacağını ve Cosmopolis sonrasında artık farklı şeyler denemek istediğini kabullenenler için oldukça ilginç bir seyir deneyimi vadediyor. Kabullenemeyenler ise maalesef daha çok “Ah Cronenberg, hey gidi günler!” demeye devam edecektir. Maps to the Stars, Hollywood’u ve yıldız sistemindeki yapaylığı, entrikaları, çekişmeyi, madde bağımlılığını güçlü bir dramatik hikaye örgüsüyle sert şekilde eleştiriyor. Halüsinasyonlar, deforme olmuş bedenler Cronenberg’in eski zamanlarından kalan “body-horror” motifini korku ögesi olmadan hikayeye yerleştirmesini sağlarken, Julianne Moore “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü alan performansıyla filmdeki diğer oyunculardan çok daha güçlü bir performans sergileyerek filmin esas yıldızı olmayı başarıyor.

Deniz Seviyesi

Esra Saydam ve Nisan Dağ’ın yönettiği Deniz Seviyesi, festival filmleri arasında popüler sinemaya yakın olan ama iyi çekilmiş bir aşk filminin yer almasıyla övgüyü hak ediyor. Türk sinemasının yakın tarihinde birbirine tamamen benzeyen aşk filmlerinin yanında doğal ve iddiasız bir geçmişle hesaplaşma filmi aynı zamanda. Damla Sönmez’in oyunculuğuyla ön plana çıkan film, kadın yönetmenlerinin dokunuşunu özellikle futbol maçı sahnesinde farklı bir şekilde hissettiriyor. Müzik kullanımı, ahtapot sahnesi ve hikayesini anlatış biçimi ise Uzakdoğu aşk filmlerinin naif yapısını hatırlatıyor.

deniz-seviyesi