28.05.2020

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’dan İçeriden Dışarıya Serisi

Altyazı Fasikül’ün Çağrısıyla Sinemacılar “İçeriden Dışarıya” Bakıyor

Altyazı Fasikül’ün çağrısıyla sinemacıların salgın sürecinde ürettikleri kısa videolar her salı saat 18:00’de Altyazı Sinema Dergisi’nin YouTube kanalından yayınlanacak.

Sinemada ifade özgürlüğü alanında faaliyetlerini sürdüren Altyazı Fasikül: Özgür Sinema, salgın gündeminin sinemacılar ve üretim biçimleri üzerindeki etkilerine odaklanan yeni video serisini takipçileriyle paylaşıyor.

Altyazı Sinema Derneği’nin hayata geçirdiği ve sinemada ifade özgürlüğünün gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan Altyazı Fasikül, tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisi sürecinde de bu dönemin özgür sinema üzerindeki etkilerini kayıt altına almayı hedefliyor. İçeriden Dışarıya video serisi, salgın önlemleri kapsamında imkânı olan herkesin evlerine kapandığı bugünlerde, hem evde kalma deneyimlerini üreterek geçirmek isteyenler için hem de evde kalma lüksü olmayanların hikâyelerine ses vermek için tasarlandı. Senem Aytaç ve Fırat Yücel tarafından tasarlanan video serisinde Altyazı Fasikül’ün çağrısına cevap veren sinemacıların evden sokağa, dışarıya, hayata yeni bir gözle bakan çalışmalarına yer veriliyor. İlk haftalarda Fatih Pınar, Elif Ergezen, Aylin Kuryel gibi isimlerin çalışmalarının yayınlanacağı İçeriden Dışarıya’ya, ilerleyen haftalarda belgesel ve video ile uğraşan birçok sinemacının salgın sürecinde çekip kurguladığı videolar eklenecek.

İçeriden Dışarıya sinema tarihinin farklı dönemlerinden ilham alan, kriz dönemlerinde yeni üretim biçimleri üzerine düşünen örneklerden yola çıkan bir video serisi. Chantal Akerman’ın ev içi ve kişisel olanı feminist bir perspektifle kayda geçirme denemelerinden Cafer Panahi’nin ev hapsindeyken film üretmeye devam etme pratiklerine; Kirsten Johnson’un bugüne kadar yapılan işlerin artakalanlarından masaüstünde gerçekleştirdiği Kamerainsan’dan (Cameraperson, 2016) buluntu film, video-günlük ya da video-mektup gibi formlarına uzanan bir ilham dağarcığına sahip olan seride farklı üretim biçim ve pratikleri üzerine düşünen videolar yer alıyor.

Sokakta olmaya mecbur olanların hikâyelerinden içeride olmaya mecbur olanların hikâyelerine, iletişim teknolojilerinin büründüğü yeni hâllerden karantina altında görülen rüyalara birçok farklı veçheden bugünlere bakan İçeriden Dışarıya, salgın sürecinin sinemacıların gözünden kolektif bir arşivini oluşturmak üzere yola çıkıyor.

Youtube Kanalı: Altyazı Sinema Dergisi