11.05.2020

Amatörle Karşı Karşıya Belgeseli Online Gösterimde

Görkem Gül’ün yönetmenliğini yaptığı Türkiye’deki amatör futbolun durumunu anlatan “Amatörle Karşı Karşıya” belgeseli Covid-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz bu günlerde evlerden izlenebilmesi için Youtube üzerinden yayınlandı.

Türkiye’nin en çok amatör kulübe sahip mahallesi olan Çamdibi Mahallesi’nden (İzmir) yola çıkan belgesel, Türkiye’deki amatör futbolun derinliklerine iniyor. Belgeselde, amatör futbolculuğun sorunları ve imkansızlığını gözler önüne seren hikâyeler, “Türkiye’de neden futbolcu yetişmiyor?” sorusuna alternatif cevaplar üretiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli belgeselde, maçlarına sağlıkçı gelmediği için türlü mücadelelere girişmiş, yaptığı boykotlar sonucu ceza almış, takımı küme düşürülmüş, şampiyonluk kupasını sahada bırakmış Hilmi Bayer’in;

Çocukluğundan beri kulüp başkanlığı yapan, hayatını bir amatör futbol kulübüne adamış Yahya Başkan’ın;

Futbolcu olmak için küçük yaşlardan beri çabalayan Kadircan’ın;

Yaşadıkları onca sıkıntıya rağmen yaptıkları işten keyif alan, mücadeleyi bırakmayan nice amatör futbol sevdalısının hikâyelerini izleyebilirsiniz.

Amatörle Karşı Karşıya

Amatör Futbol Adına İlk Yapım

Eğlenceli anlatımıyla dikkat çeken yapım, Türkiye’de amatör futbolu mercek altına alan ilk proje konumunda. Amatörle Karşı Karşıya Türkiye’de futbolla ilgilenen amatör sevdalıları için bir manifesto niteliğinde. Belgesel, amatör futbolcuların yaşam şartlarını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.