31.05.2017

Annie: İyiliğin Gücü Adına

Lexi Ryals’ın gençlik romanı Annie, 1982’de John Huston ve 1999’da Rob Marshall tarafından sinemaya uyarlanmıştı. Hollywood’un, çok satan romanları, sinemaya uyarlama ve gişe yapan filmleri yeniden çekme sevdası Annie romanında da hayat buluyor. İki tane sinema uyarlamasıyla doymayan sektörde üçüncü Annie filmi Will Gluck tarafından çekiliyor. Genel olarak bir yenilik yapmadan aynı filmin tekrar tekrar çekilmesinin mantığı anlamak çok güç değil. Fikir sıkıntısı yaşayan Hollywood, riske girmektense daha önce tarifi denenmiş ve beğenilip yenilmiş yemekleri ufak değişikliklerle tekrar pişiriyor. Bize de aynı yemeği tekrar tekrar yemek düşüyor. Üçüncü Annie filminin tarifte yaptığı en belirgin değişiklik ise Annie ve Will Stacks karakterlerinin siyahi olması.

Annie’nin hayatını bir Külkedisi masalına da benzetebiliriz. Zira film birçok sahnede masala göndermeler yapıyor. Bu masalda Lou karakterinde izlediğimiz Cameron Diaz, kötü kalpli üvey annenin ta kendisi olarak; rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Zaten Diaz’a biraz çatlak ve problemli roller çok yakışıyor. Stacks’ı ise prens değil ama kral baba olarak izliyoruz. Bir başka açıdan bakarsak, çok iyi niyetli, her şeye olumlu bakan, herkesi seven Annie karakteri akıllara hemen Polyanna’yı da getiriyor. Yer yer birçok masal kahramanını hatırlatan Annie sürükleyici hikayesini filmin sonuna kadar canlı tutuyor. Tabii benim gibi Polyanna karakterine ısınamayanlardansanız Annie karakteri bazen inandırıcılık konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Daha önce Oscar adayı ‘Düşler Diyarı’ filminde oynayarak herkesin gönlünü fetheden Quevenzhane Wallis, bu filmde tabiri caizse ipte cambazlık yapıyor. Wallis o kadar başarılı bir oyuncu ki bu tür rollerin ona birkaç beden küçük geldiği görülüyor.

Hollywood, bireyleri birleştirerek aile kurumuna dönüştürme arzusunu, filmdeki ‘mutlaka aile kurun’ ve ‘bir gün siz de çok zengin olabilirsiniz’ mesajlarını ile gönderiyor. Bir de bunları yaparken tüm olumsuz davranışları, kötülükleri filmin en zayıf halkalarından olan bir karakterin üstüne yıkarak tüm kurum ve kişilerini temize çıkarıyor.

Tüm olumsuzluklara rağmen şayet bu güzel bahar günlerinde ailem ile birlikte keyifli bir film izlemek istiyoruz diyorsanız Annie tam bir ‘izle ve mutlu ol’ filmi.