03.06.2017

Ant Man Stephen Hawking ile Kuantum Satrancı Oynadı

Caltech Enstitüsü tarafından çekilen komedi türü kısa filmde, Ant Man rolünden tanıdığımız Paul Rudd, Ant Man rolündeki karakteri Scott Lang olarak, Kuantum Krallığına seyahat ediyor ve yüzyıllarca yıl sonraki bir gelecekte ünlü fizikçi Stephen Hawking‘i Kuantum Satrancı düellosuna davet ediyor.

Kuantum Satrancı, aynı gerçek satranç oyunu gibi oynanıyor fakat kuralları Kuantum Mekaniğinin ilkeleri ile yeniden düzenlenmiş. Kısa Filmin kurgusuna göre, bu oyunun sonucu, insanlığın geleceğini belirleyecek!

Kısa filmin yönetmeni Alex Winter, anlatıcısı ise Keanu Reeves! Ant Man rolündeki Rudd, oyuna başlamadan önce “Bebekler için Kuantum” gibi kitaplar okuyarak kendisini geliştirmeye çalışıyor!

Bu sırada Hawking‘i kedi videoları izlerken gösteren kısa film, komedi unsurları kullanmayı da ihmal etmiyor. Filmin içinde Hawking‘i, Rudd‘u “Seni bir karınca gibi ezeceğim, Ant Man” diye tehdit ederken duyuyoruz. Twitter’dan bu büyük karşılaşmayı duyuran tarafları dünyanın her yanından insanlar izliyor.

“Herkes Kuantumu Anlayabilir” mesajı ile biten kısa film, California Institute of Technology üniversitesinin “Geçmiş, Bugün ve Gelecekte Kuantum Fiziği” sempozyumunda gösterildi.

Senaryoya göre 2716 yılında yaşayan Keanu Reeves, Ant Man’dan “insanlığı kurtarmak için” yardım istiyor ve  Kuantum Satrancı oyununda Hawking’i yenmesi gerektiğini söylüyor. Twitterda Judd Apatow,Will Ferrell, Başkan Obama ve hatta Pope Francis‘in de twitlediği bu büyük karşılaşma,  Kuantum Mekaniğinin stratejiden çok olasılık prensiplerine dayanıyor. Taşların, zorlama bir kuvvetle, tek bir var oluşa dönüştürülmediği sürece,  eş zamanlı olarak iki yerde birden bulunabileceği teorisi ile hareket eden oyun, “Harry Potter ve Azkaban Tutsağından da aşina olduğumuz “zaman yolculuğu mümkündür” düşüncesinden hareket ediyor.

2010 senesinden beri , Kanada’daki Queen’s Üniveristesi mezunu bir öğrenci tarafından versiyonları yazılan Kuantum Satrancı,  Caltech Üniversitesi ve Güney Kaliforniya mezunu Chris Cantwell tarafından geliştirilerek yakında toplumsal kullanıma açılacak.